Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

2 mld złotych na przyszkolne hale sportowe

2 mld złotych na przyszkolne hale sportowe fotolia.pl

Dofinansowanie budowy przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji – o takie wsparcie mogą ubiegać się samorządy w ramach rządowego programu „Olimpia”. W latach 2023-2024 rząd przeznaczy na ten cel 2 mld zł. Inwestycje sportowe będą wiązać się z obchodami 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

14 lutego br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Program Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”.

Realizacja inwestycji w ramach rządowego programu „Olimpia” ma przyczynić się do poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego oraz treningu sportowego, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym.

„Olimpia” to największy program wsparcia infrastruktury sportowej w historii Polski. Budżet programu na najbliższe dwa lata wynosi 2 mld zł, z czego 800 mln na 2023 rok i 1,2 mld na 2024 rok.

W ubiegłym roku został przeprowadzony pilotaż programu. Pozwoliło to na uelastycznienie jego założeń na lata 2023-2024.

Zakres wsparcia

W latach 2023-2024 w ramach programu „Olimpia” rząd dofinansuje samorządom budowę przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji.

Dofinansowaniem będą mogły zostać objęte dwa rodzaje zadań:

  • budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;
  • budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.

Dotacja dotycząca budowy obiektu sportowego może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.

Dla kogo dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się następujące samorządy:

  • gminy wiejskie,
  • gminy miejsko-wiejskie,
  • gminy miejskie,
  • powiaty,
  • pozostałe jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku realizacji zadania przy szkole specjalnej, szkole sportowej lub szkole mistrzostwa sportowego.

Źródło: MSiT

Śr., 22 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka