Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Branżowe Centra Umiejętności - nabór konkursowy

Branżowe Centra Umiejętności - nabór konkursowy fotolia.pl

1 grudnia 2022 r. odbyło się posiedzenie podkomisji stałej ds. kształcenia zawodowego. Na spotkaniu przedstawiciele MEiN przekazali informację nt. Branżowych Centrów Umiejętności. Centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania z danej branży. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż. BCU pełnić będą cztery funkcje: edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną. Przewiduje się utworzenie co najmniej 20 BCU do końca 2023 r. a kolejnych 100 do końca 2024 r.

Czym będą centra?

Sama formuła centrów branżowych będzie nowym podziałem w systemie oświaty. Ich utworzenie jest możliwe jedynie w porozumieniu założyciela z organizacją branżową danej dziedziny. Kumulują one obszary kształcenia wyższego i zawodowego. Co najmniej 60% osób korzystających z centrów ma być osobami dorosłymi. Organami prowadzącymi publiczne centra mogą być JST, Ministrowie, osoby fizyczne lub prawne. W przypadku niepublicznych – osoby fizyczne lub prawne.

Konkurs dla pracodawców

Inwestycja za ponad 1,4 mld zł polega na utworzeniu 120 ośrodków w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego. Do udziału w konkursie zaprasza się m.in. organizacje branżowe, izby gospodarcze, stowarzyszenia zawodowe i samorządy zawodowe zrzeszające osoby wykonujące dany zawód. Centra będą się specjalizowały w danej dziedzinie gospodarki. Wśród 120 dziedzin, w których powstaną centra znajdą się także branże kluczowe dla rozwoju przemysłu, w tym m.in. automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, energetyka odnawialna, transport, spedycja i logistyka, czy przetwórstwo spożywcze.

Dzięki zaangażowaniu branż projekty te połączą w jeszcze większym stopniu biznes z edukacją zawodową i zapewnią trwałą współpracę pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami. Konkurs realizuje Fundacja Rozwoju w Systemie Edukacji. Do współpracy zaprasza się ponad 100 podmiotów, pierwszy nabór trwa do 15 grudnia 2022 r. Decyzja o wyborze zapadnie w krótkim czasie po zakończeniu naborów.

Poseł Grzegorz Wojciechowski apelował, żeby część szkół zawodowych znalazła się w zarządzaniu resortów. Wskazał, że znacznie mogłoby to podnieść jakość nauczania. Koniecznym jest też ukierunkowanie szkolenia na potrzeby małych firm w wąskich specjalnościach. Bardzo często mniejsze firmy potrzebują szerokiego szkolenia z prowadzenia biznesu w danej branży od podstaw.

Czw., 8 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka