Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie

Wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie fotolia.pl

Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego POIR Instytucja Zarządzająca poinformowała o planowanym uruchomieniu środków POIR na wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie. Niewykorzystane środki i oszczędności w programie zostaną skierowane do Funduszu Pożyczkowego na realizację pożyczki płynnościowej oraz Funduszu Gwarancyjnego na realizację gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania.

Pożyczki płynnościowe POIR

Pożyczki płynnościowe POIR to nieoprocentowane pożyczki na utrzymanie płynności finansowej i bieżącej działalności firmy. Sfinansować można też koszty związane z odbudową działalności po pandemii oraz inwestycje. Są to pożyczki przeznaczone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się przez skutki pandemii lub rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

Najważniejsze korzyści płynące z tej formy wsparcia: 

  • wysoka kwota pożyczki – 1 mln zł (lub 1,5 mln zł, przy realizacji celu związanego z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną),
  • spłata wyłącznie pożyczonego kapitału – w ciągu 6 lat,
  • nie ma dodatkowych kosztów,
  • pierwsza rata po 6 miesiącach po otrzymaniu środków,
  • łatwość rozliczenia pożyczki – zestawieniem wydatków obrotowych lub fakturami za inwestycje.

Pożyczkę płynnościową POIR można przeznaczyć na rachunki za energię i inne bieżące opłaty; wynagrodzenia; podatki, składki zdrowotne i ubezpieczeniowe; zatowarowanie, półprodukty; inwestycje (do 40% pożyczki), w tym w poprawę efektywności energetycznej oraz odnawialne źródła energii (gospodarka niskoemisyjna) oraz inne wydatki niezbędne do funkcjonowania firmy.

Pożyczek udzielają instytucje finansujące, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego(BGK). Ich listę BGK opublikuje na stronie: www.bgk.pl

Gwarancja Biznesmax z dopłatą do oprocentowania

Gwarancja Biznesmax z dopłatą do oprocentowania to bezpłatna gwarancja spłaty kredytu z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu przeznaczonego na finansowanie rozwoju działalności gospodarczej przedsiębiorstw innowacyjnych i efektywnych ekologicznie.
Gwarancja jest instrumentem finansowym w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu i Rady (UE) Nr 1303/2013 wdrażany przez BGK na podstawie umowy o finansowaniu zawartej z Ministrem właściwym ds. rozwoju regionalnego w dniu 29 listopada 2016 r. z poddziałania 3.2.3 POIR - Fundusz Gwarancyjny wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw.

Gwarancja jest udzielana na wniosek przedsiębiorcy z sektora MŚP składany w banku kredytującym. Bank kredytujący na podstawie zawartej umowy z BGK, samodzielnie podejmuje decyzję o objęciu kredytu gwarancją.

Najważniejsze korzyści płynące z tej formy wsparcia:

  • dostęp do finansowania kredytem obrotowym dla przedsiębiorców z krótką historią kredytową lub nie mających wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu,
  • nieobciążanie własnego majątku – przedsiębiorca ma elastyczność w zakresie dysponowania własnym majątkiem,
  • obniżenie kosztów kredytu,
  • oszczędność czasu – wszystkie formalności załatwiane są bezpośrednio w banku kredytującym
  • łatwiejszy dostęp w porównaniu do wsparcia dotacyjnego i szybka ścieżka decyzyjna (nabór wniosków w trybie ciągłym, brak złożonej oceny merytorycznej projektu)
  • możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania w porównaniu do standardowej oferty banku, np.: niższa marża, prowizja; rozłożenie spłaty zadłużenia na dłuższy okres; karencja w spłacie zadłużenia; udostępnienie większej kwoty kredytu.

Więcej o gwarancji oraz lista kredytujących, dostępne są na stronie : www.bgk.pl

Źródło: MFiPR

Pt., 11 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba