Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

BOŚ Bank wspiera samorządy terytorialne w realizacji inwestycji podnoszących efektywność energetyczną

BOŚ Bank wspiera samorządy terytorialne w realizacji inwestycji podnoszących efektywność energetyczną na zdjęciu: Marek Szczepański

Bank Ochrony Środowiska od lat finansuje projekty inwestycyjne JST, w szczególności w obszarze ekologii i efektywności energetycznej. 

Od niedawna ofertę Grupy BOŚ (obejmującą kredyty inwestycyjne i obrotowe; emisję obligacji i wsparcie doradcze dla JST), uzupełnił nowy element – możliwość dofinansowania dokumentacji technicznej niezbędnej dla realizacji inwestycji pro-ekologicznych.

Dzięki środkom z unijnego programu ELENA, współpracujące z BOŚ jednostki samorządu terytorialnego (gminy i powiaty) oraz spółki komunalne, będą mogły uzyskać finansowanie 90% kosztów dokumentacji technicznej (np. audytów energetycznych, projektów architektoniczno-budowlanych, analiz technicznych, raportów oddziaływania na środowisko, czy też studiów wykonalności odnawialnych źródeł energii). 

Samorząd będzie pokrywał jedynie 10% kosztów dokumentacji, związanej z: 

  • poprawą efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej (w tym m.in. szkół, przedszkoli i szpitali) – projekty mogą obejmować głęboką termomodernizację połączoną z instalacjami OZE i pompami ciepła, 
  • poprawą efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych pozostającym w zasobie gminy (termomodernizacja połączona z OZE i pompami ciepła),
  • rozwojem i modernizacją systemów ciepłowniczych,
  • modernizacją oświetlenia ulicznego,
  • budową stacji ładowania pojazdów zeroemisyjnych (o napędzie elektrycznym i wodorowym). 

BOŚ jest obecnie jedynym bankiem w Polsce, który w ramach programu ELENA może wspierać JST w przygotowaniu dokumentacji technicznej.

Zakres niezbędnej dokumentacji technicznej będzie określała JST, natomiast wyboru  wykonawców dokumentacji dokona w trybie konkurencyjnym BOŚ (Bank nie jest zobowiązany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych).

Operacyjne uruchomienie usług doradczych finansowanych z programu ELENA jest planowane na wrzesień 2022 r., natomiast już teraz zachęcamy samorządy do zawierania z BOŚ ramowych porozumień o współpracy. Zwiększy to szansę samorządu na uzyskanie dotacji na przygotowanie dokumentacji technicznej już jesienią, kiedy większość samorządów będzie przygotowywała wnioski do programów unijnych perspektywy 2021-2027, Krajowego Planu Odbudowy, czy Programu Inwestycji Strategicznych, realizowanego przez BGK.

Szczegółowe warunki oraz możliwości uzyskania w BOŚ dofinansowania z programu ELENA  dostępne są na stronie internetowej: https://www.bosbank.pl/inicjatywa-elena 

Samorządy zaineresowane nawiązaniem współpracy zachęcamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020

Autorem tekstu jest: Marek Szczepański, Dyrektor ds. Współpracy z JST, Bank Ochrony Środowiska S.A.

Czw., 2 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: