Europejska Sieć Obserwacyjna Planowania Przestrzennego (ESPON) zaprasza do wzięcia udziału w ankiecie, której celem jest zbadanie tego, jak europejskie regiony i miasta radzą sobie z konsekwencjami społecznymi wywołanymi pandemią COVID-19. Ankietę można wypełnić do połowy maja.
ESPON chce się dowiedzieć, jak lokalne administracje w całej UE radzą sobie z konsekwencjami pandemii, w tym z ubóstwem, nierównościami i wykluczeniem społecznym.
Celem projektu badawczego ESPON jest:
- Przeanalizowanie wzorców geograficznych i terytorialnych skutków pandemii w całej UE
- Zbadanie wpływu polityki regionalnej na kryzys i sprawdzenie, czy stanowił on okazję dla lokalnych władz do promowania konkretnych celów/strategii polityki regionalnej i planowania w odniesieniu do sprawiedliwej transformacji, zielonej transformacji i inteligentnej transformacji.
Odpowiedzi udzielone w ankiecie będą poufne i dostępne tylko dla EUWT ESPON oraz dla badaczy, którzy aktualnie pracują nad projektem. Wyniki tego badania będą wykorzystywane wyłącznie do celów naukowych i mogą być udostępniane instytucjom partnerskim badania (EM-Normandie, ISCTE, EconomiX Lab, SciencePo. Toulouse, Calabria University, Panteion University, Iasi University, HETFA Research Institute, Holenderska Agencja Oceny Środowiska , Rada Gmin i Regionów Europy, NordRegio).
Ankieta składa się z 12 pytań, a jej wypełnienie powinno zająć około 15 minut.
Ankieta dostępna jest w języku polskim na stronie: https://emnormandiemarketing.fra1.qualtrics.com/jfe/form/SV_aeHqCDMj1wnczEq
Ponadto, Rada Gmin i Regionów Europy organizuje warsztaty w celu przedyskutowania zaleceń dotyczących kształtowania polityki regionalnej, które badacze opracują dzięki działaniom w ramach projektu.
W ramach warsztatów przedstawione zostaną kluczowe ustalenia i zalecenia dotyczące kształtowania polityki, opracowane w 14 regionach objętych badaniem w ramach projektu ESPON Covid-19. Warsztaty mają na celu połączenie stowarzyszeń samorządów lokalnych i regionalnych Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) oraz innych odpowiednich sieci w interaktywnym procesie, aby:
- przedyskutować i podzielić się informacjami na temat reakcji na politykę regionalną w czasie kryzysu
- zapoznać się z innowacyjnymi, sprawdzonymi rozwiązaniami, które pojawiły się w czasie pandemii
- ocenić zalecenia dotyczące projektów (w zakresie polityki, zarządzania, terytorialnych i finansowych), które mogą pomóc regionom w wyjściu z kryzysu i budowaniu odporności w przyszłości.
Warsztaty dotyczące zaleceń Covid-19 odbędą się 11 maja 2022 r. w godz. 14-16.