Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego. Inspiracje przed pierwszym naborem

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego. Inspiracje przed pierwszym naborem fot.pixabay.com

W ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego w latach 2016-2019 realizowano projekt edukacyjny NonHazCity, którego celem była poprawa stanu środowiska naturalnego przez zmianę zachowań konsumentów. 18 instytucji ze Szwecji, Finlandii, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Polski zbadało wpływ substancji szkodliwych na nasze zdrowie. Partnerzy wspólnie opracowali innowacyjne rozwiązania służące zminimalizowaniu emisji substancji niebezpiecznych do Morza Bałtyckiego.

W Polsce Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i GIWK Sp. z o.o. (przedsiębiorstwo wodociągowo- kanalizacyjne) realizowały działania pilotażowe w instytucjach miejskich, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz w gospodarstwach domowych.

W ramach półrocznego pilotażu, 9 gdańskich rodzin dobrowolnie zdecydowało się ograniczyć lub wyeliminować szkodliwe substancje chemiczne ze swojego najbliższego otoczenia. Uczestników pilotażu poddano badaniom na zawartość określonych związków chemicznych poprzez analizę zawartości wybranych związków w organizmach uczestników i kurzu domowym przed startem i po zakończeniu pilotażu. Skupiono się na substancjach wpływających na gospodarkę hormonalną, a także o działaniu kancerogennym. Jednym z głównych źródeł tych substancji były środki czyszczące stosowane powszechnie w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych i instytucjach publicznych.

Udało się ustalić, że zmiana zachowań konsumenckich i domowych nawyków może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i pozwala przyczynić się do ochrony środowiska.

Ze szczegółowymi wynikami badań można zapoznać się na stronie na stronie GIWK oraz w bazie projektów Interreg BSR.

Chcesz przyczynić się do pozytywnych zmian w regionie Morza Bałtyckiego? 8 lutego rusza nabór na projekty w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie programu www.interreg-baltic.eu.

W ramach Programu funkcjonuje również platforma, dzięki której można znaleźć odpowiednich partnerów do swojego projektu. Po zarejestrowaniu się na platrofmie, można dołączyć do istniejącego już pomysłu na projekt lub zaproponować własny.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

Pt., 28 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba