Resort kultury przeznaczy 2 mln zł na finansowanie i dofinansowanie rzeźby w przestrzeni publicznej. To pierwszy w Polsce program dotacyjny w całości poświęcony rzeźbie. Program adresowany jest do samorządowych instytucji kultury niebędących współprowadzonymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do jednostek samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną.
Program ma za zadanie aktywizować samorządy, społeczności lokalne oraz samorządowe instytucje kultury do podejmowania działań związanych z rzeźbą w przestrzeni publicznej, a jego zakres jest bardzo szeroki, obejmuje bowiem realizacje zarówno historyczne, jak i współczesne i wspiera nie tylko powstawanie nowych rzeźb, ale także renowacje już istniejących.
Projekt „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” został zainaugurowany w 2021 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2022.
Celem programu, który swoim patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim. To także próba zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł, konsultacje społeczne czy serię zajęć edukacyjno-naukowych.
Program adresowany jest do samorządowych instytucji kultury niebędących współprowadzonymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do jednostek samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną. Mogą one wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie takich działań jak: realizacja projektów współczesnych artystów, konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia ich w przestrzeni publicznej – zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności, np. w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury i uczelni.
Wnioski można składać do 14 lutego 2022. Uprawnionymi wnioskodawcami są:
- samorządowe instytucje kultury niebędące współprowadzonymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- jednostki samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną.
Źródło: MKiDN