Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niska aktywność inwestycyjna samorządów

Niska aktywność inwestycyjna samorządów fotolia.pl

Jak podaje PIE inwestycje samorządów rozczarowały w I półroczu. Nakłady inwestycyjne po II kwartałach 2021 r. były o prawie 14 proc. niższe niż w ubiegłym roku. Wynik ten jest poniżej oczekiwań, gdy bierzemy pod uwagę, że tegoroczne plany budżetowe są o 11 proc. wyższe niż w 2020 r. Zdecydowanie słabiej niż rok temu realizowane są plany dużych miast.

Analizie poddane zostały indywidualne sprawozdania Rb28S z systemu informatycznego Ministerstwa Finansów Besti@. Kwerenda objęła jednostki będące powiatami, miastami na prawach powiatów oraz województwami. Według obecnej Wieloletniej Prognozy Finansowej, ich nakłady w 2021 r. stanowić powinny 55 proc. łącznych inwestycji samorządów. Dalsze 9 proc. obejmują wydatki gmin miejskich, 21 proc. gmin wiejskich i 15 proc. gmin miejsko-wiejskich. Zanalizowano wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych – indeks 605 według definicji MF.

Spadek nakładów po II kwartale (spośród wybranych samorządów) obserwowany jest w podmiotach, które w 2020 r. generowały 80 proc. inwestycji. Kwotowo (z racji skali) największe ubytki wydatków inwestycyjnych obserwowane są w Warszawie – spadek sięga prawie 500 mln PLN, co stanowi 33 proc. ubiegłorocznej wartości. Niższa jest też realizacja planów – w zeszłym roku wykonano 27 proc. zaplanowanych nakładów, obecnie jest to 22 proc.

Podobne problemy obserwujemy w większości miast wojewódzkich – nakłady w Toruniu, Białymstoku, Gdańsku czy Szczecinie są niższe nawet o 70-80 proc. r/r. Mniejsze spadki obserwujemy w Poznaniu, Kielcach i Łodzi – to 10-20 proc. ubiegłorocznych kwot.

Jak czytamy w raporcie słabsze wyniki trudno uzasadniać niższą realizacją dochodów. Zbiorcze dane MF wskazują, że po II kwartale dochody samorządów były wyższe o 10,9 proc. r/r. Wzrost dochodów także obejmuje największe miasta. Spadki mogą być związane z problemami w organizacji przetargów – skokowy wzrost cen materiałów, problemy ze znalezieniem wykonawców a co za tym idzie opóźnienia w realizacji bieżących projektów. W efekcie, podobne zaburzenia możemy obserwować w kolejnych kwartałach.

Źródło: PIE

Czw., 4 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła