Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem rządu nowe rozwiązania spowodują, że w 2022 roku żaden samorząd nie będzie miał mniejszych dochodów niż prognozował.
Założenia nowelizacji ustawy
Od 2022 r. dochody z PIT i CIT będą przekazywane w równych miesięcznych transzach. Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają zwiększoną subwencję rozwojową. Takie rozwiązanie ma sprawić, że dochody JST będą mniej podatne na wahania w gospodarce i zmiany prawne.
Subwencja rozwojowa ma być szczególnie korzystna m.in. dla mniej zamożnych samorządów, np. małych gmin wiejskich.
Mechanizm korekcyjno-wyrównawczy zostanie oparty na bieżących wpływach z PIT i CIT.
By wzmocnić inwestycje, samorządy będą otrzymywać na nie dodatkowe pieniądze (nowa część subwencji ogólnej – część rozwojowa) dzielone algorytmem. Subwencja rozwojowa będzie mogła być przeznaczona również na wydatki bieżące. O tym na co trafią pieniądze, będzie decydować JST.
W 2021 r. wszystkie samorządy mają otrzymać dodatkowe 8 mld zł na swoje potrzeby. Pieniądze te będą mogły wydać kiedy chcą (w tym lub przyszłym roku) i na co chcą, zgodnie ze swoimi potrzebami – czy to na działania bieżące czy np. na inwestycje. JST mają otrzymać też w tym roku 4 mld zł (dzielone algorytmem) na inwestycje wodno-kanalizacyjne.
Nowe przepisy przewidują, w szczególności czasowe stosowanie preferencji w zakresie zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu, a także zmiany w zakresie indywidualnego limitu spłaty zobowiązań.
Źródło: MF