Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warmińsko-Mazurskie: dotacje na monitoring suszy

Warmińsko-Mazurskie: dotacje na monitoring suszy fotolia.pl

Urząd Marszałkowski w Olsztynie poinformował, że gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i powiaty mogą ubiegać się o dofinansowanie. Za pieniądze województwa będzie można dofinansować budowę stacji meteorologicznej.

„Warmińsko-Mazurski Mechanizm Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej 2021” jest pierwszym w Polsce programem w ramach którego samorządy mogą się ubiegać o dotacje na dofinansowanie na zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z urządzeniem ogródka meteorologicznego. Władze województwa podkreślają, że celem programu jest zagęszczenie krajowej sieci stacji meteorologicznych funkcjonującej w ramach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. System obsługiwany jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Większa liczba stacji pozwoli pozyskiwać bardziej precyzyjne dane o terenach zagrożonych suszą. Dzięki nim będzie można podejmować bardziej adekwatne działania mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.

Dane przesyłane z gmin i powiatów objętych obserwacją pozwolą na rzetelną ocenę zagrożenia oraz merytoryczne wsparcie w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, a co za tym idzie także starania się o ewentualne odszkodowania. Chcemy wspierać zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w naszym regionie, w którym niestety coraz częściej spotykamy się z lokalnymi niedoborami wody, związanymi głównie z globalnymi zmianami klimatycznymi. – zachęca do skorzystania z programu marszałek województwa Marek Brzezin.

O dofinansowanie mogą ubiegać się gminy (wiejskie i miejsko-wiejskie) oraz powiaty. Samorząd województwa może przyznać dofinansowanie w wysokości 75% kosztów budowy stacji. Nie może ono być jednak wyższe niż 50 tys. zł. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest wyposażenie stacji w aparaturę określoną w załącznikach do regulaminu konkursu. Samorządy będą musiały wyposażyć budowlę m.in. w:

  • maszt o wysokości min. 12m, o konstrukcji lekkiej z odciągami, do zamocowania wiatromierza oraz turbiny wiatrowej do ładowania akumulatorów oraz baterii słonecznej,
  • szafę z tworzywa sztucznego wysokoudarowego, stopień szczelności IP66, do zabudowy loggera i niezbędnych akcesoriów pomiarowych do zasilania z baterii słonecznej,
  • zestaw zasilający stację meteorologiczną zapewniający całoroczne użytkowanie stacji: w postaci panelu fotowoltaicznego o mocy min. 130W@1000W/m2, turbiny wiatrowej o mocy min. 350W@20m/s.

Zgodnie z regulaminem konkursu środki finansowe na pokrycie wkładu własnego (min. 25 tys. zł.) muszą być zabezpieczone ze środków zainteresowanego samorządu. Oznacza to, że w momencie wystąpienia o dofinansowanie muszą znajdować się na odpowiedniej pozycji w budżecie jednostki. Środki stanowiące wkład własny nie mogą pochodzić z innych środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego lub środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Wnioski należy składać do 16 lipca b.r. W przypadku otrzymania środków zadanie trzeba będzie wykonać do 31 grudnia b.r. Pozyskane fundusze nie będą mogły posłużyć do refundacji już wydanych pieniędzy przez jednostkę samorządu terytorialnego. Pozyskane środki będzie można poznaczyć m.in. na:

  1. koszty usługi przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej;
  2. koszty prac związane z przygotowaniem i zagospodarowaniem terenu;
  3. koszty usług nadzoru budowlanego;
  4. koszty robót budowlano-montażowych;
  5. koszty zakupu materiałów, urządzeń, w tym elementów wyposażenia automatycznej stacji meteorologicznej, systemów teleinformatycznych niezbędnych do realizacji Zadania;
  6. podatek VAT – jedynie pod warunkiem, że nie budzi żadnych wątpliwości prawnych i nie jest możliwy do odzyskania niezależnie od formy realizacji Zadania.

Ocena wniosków zostanie dokonana przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Rozstrzygnięcie konkursu – wybór beneficjentów programu – będzie zależał od radnych sejmiku.

Wnioski będą oceniane pod kątem takich kryteriów jak: zgodność zadania z celem konkursu, wpływ na równomierność pokrycia województwa warmińsko-mazurskiego siecią stacji meteorologicznych, poziom wkładu własnego wnioskodawcy i ocena użyteczności zadania. Szczegółowe kryteria oceny zostały określone w załączniku nr 13 do Regulaminu.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: www.warmia.mazury.pl.

Regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Śr., 9 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: