Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przy wyłączeniu pracownika organu samo podpisanie też ma znaczenie – tak WSA na podstawie ustawy wdrożeniowej i k.p.a.

Przy wyłączeniu pracownika organu samo podpisanie też ma znaczenie – tak WSA na podstawie ustawy wdrożeniowej i k.p.a. fotolia.pl

Dla oceny zaistniałego naruszenia prawa nie ma znaczenia, że w ramach dokonanego podziału obowiązków weryfikacja formularzy podczas pierwszego etapu rekrutacji prowadzona była przez pracowników kilku działów, zaś odwołania były rozpatrywane przez pracowników jednego, innego działu – w sytuacji, gdy w obu przypadkach zapadłych rozstrzygnięć ich podpisanie (a tym samym uzewnętrznienie wobec strony podjętego rozstrzygnięcia) następowało przez tę samą osobę. Tak brzmi podstawowa konkluzja z wyroku WSA w Opolu. Co jeszcze zauważył Sąd?

WSA podkreślił na wstępie, że wyłączenie pracownika od rozpoznania sprawy, w której brał udział w wydaniu zaskarżonego rozstrzygnięcia jest obligatoryjne – wskazuje na to użyty przez ustawodawcę (art. 24 § 1 k.p.a. w związku z art. 60 ustawy wdrożeniowej) kategoryczny zwrot „podlega wyłączeniu”. Zatem w ocenie Sądu pracownik, który brał udział w wydaniu rozstrzygnięcia w przedmiocie oceny wniosku, nie może rozpoznawać protestu wniesionego od tego rozstrzygnięcia.

Sąd w dalszej kolejności zaznaczył, że sam podpis pod rozstrzygnięciem protestu oznacza, iż osoba ta brała udział w procesie decyzyjnym zmierzającym do wydania rozstrzygnięcia. Jak podkreślił WSA, podpis pod decyzją wprost świadczy o tym, że dana osoba w aktywny sposób uczestniczyła w czynnościach, które w konsekwencji doprowadziły do wydania określonego rozstrzygnięcia i miała wpływ na jego treść, pomimo tego, że była ona z mocy prawa wyłączona już od udziału w postępowaniu na etapie rozpatrywania odwołania.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 23 kwietnia 2021 r., I SA/Op 115/21

Źródło: CBOSA

Pon., 17 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel