Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Unijne fundusze wesprą infrastrukturę drogową

Unijne fundusze wesprą infrastrukturę drogową fotolia.pl

Ponad 2,3 mld zł z funduszy UE zostanie przeznaczonych na pięć umów o dofinansowanie projektów infrastrukturalnych. To wynik umowy, jaką Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Projekty mają na celu zwiększenie dostępności do transeuropejskiego korytarza sieci TEN-T oraz poprawienie jakości wewnętrznych powiązań komunikacyjnych, poprzez skomunikowanie budowanych tras z siecią drogową. Ruch tranzytowy ma zostać przez to upłynniony, czas podróży skrócony a ryzyko wypadków zmniejszone.

Prace zaplanowano w 6 województwach: łódzkim, śląskim, zachodniopomorskim, opolskim, lubelskim i wielkopolskim.

W ramach projektu zaplanowano następujące inwestycje:

A1 Częstochowa - Tuszyn

Dofinansowanie UE dla budowy 81 km odcinka A1  od obwodnicy Częstochowy do Tuszyna to prawie 1,7 mld zł. Inwestycja jest realizowana w dwóch województwach: łódzkim i śląskim. Nowy odcinek poprawi dostępność komunikacyjną Polski i połączeń międzyregionalnych. Autostrada A1 jest elementem sieci bazowej TEN-T Bałtyk - Adriatyk.

S3 Miękowo - Brzozowo

Droga ekspresowa S3 na odcinku Miękowo - Brzozowo będzie miała 22,1 km długości. Realizacja S3 od zespołu portów Szczecin - Świnoujście aż do granicy z Czechami przyczyni się do stworzenia nowoczesnej, spójnej sieci infrastruktury transportowej oraz ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko, a także rozwój sieci transportowej TEN-T.

Dofinansowanie z funduszy UE dla tego zadania to ponad 191 mln zł.

Obwodnica Niemodlina

Obwodnica Niemodlina w ciągu DK 46 jest realizowana jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 11,5 km w formule Projektuj i buduj. Trasa ominie Niemodlin po południowo - wschodniej stronie. Budowa obwodnicy wpłynie pozytywnie na odciążenie miasta od nadmiernego ruchu drogowego i poprawę warunków życia jego mieszkańców.

Dofinansowanie UE dla tego projektu to ponad 241 mln zł.

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego

Budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17 poprawi efektywność transportu drogowego w regionie oraz zapewni lepszy przepływ osób, towarów i usług. Inwestycja o długości 9,6 km otrzymała dofinansowanie ze środków funduszy europejskich w wysokości ponad 118 mln zł

Obwodnica Kępna

W ciągu drogi ekspresowej S11 powstanie obwodnica Kępna o długości 8,14 km. Projekt przyczyni się do usprawnienia ruchu tranzytowego w województwie wielkopolskim, a także do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego poprzez dostosowanie drogi do obowiązujących standardów dla dróg klasy S i GP.

Dofinansowanie tego projektu ze środków UE to ponad 97 mln zł.

Źródło: MI

Czw., 5 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska