Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RFIL a wkład własny, który miał być pokryty z długu

RFIL a wkład własny, który miał być pokryty z długu fotolia.pl

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekazało odpowiedź na pismo ZPP – przesłane w ramach prac Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST – dotyczące pokrywania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wkładu własnego do inwestycji finansowanych z udziałem innych środków publicznych, który według pierwotnych założeń miał zostać pokryty środkami pochodzącymi z zaciągniętego kredytu.

W ocenie Ministerstwa w omawianym przypadku – w oparciu o uchwałę Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego – należy rozróżnić dwie sytuacje. W przypadku projektu dofinansowanego ze środków unijnych, gdy beneficjent zawierając umowę o dofinansowanie deklaruje źródło finansowania, nie można przeznaczyć środków z RFIL na wkład własny, który miał być pokryty kredytem. Natomiast w przypadku inwestycji dofinansowanych z innych źródeł, np. Funduszu Dróg Samorządowych, przy których jednostka nie określa źródła finansowania wkładu własnego, możliwe jest jego finansowanie ze środków RFIL. Nie można bowiem przesądzić, że zakładano, iż dany wydatek będzie finansowany z kredytu.

Powyższe zdaniem Ministerstwa oznacza, że tylko w takim przypadku, kiedy jednostka samorządu terytorialnego w umowie o przyznanie środków w ramach danego projektu deklarowała źródło pochodzenia wkładu własnego w postaci kredytu, nie może go sfinansować ze środków RFIL.

Śr., 28 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel