Usunięcie tak zwanych kopciuchów i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła to główny element walki ze smogiem. Na ten cel stolica zdecydowała się przeznaczyć rekordową sumę pieniędzy. Tylko w 2020 roku budżet przewidziany na działania w tym zakresie to 55,3 mln zł. Najnowsza zmiana w uchwale przewiduje wyższą kwotę wsparcia inwestycji w budynkach wielorodzinnych, dodatki na odnawialne źródła energii i dofinansowanie dostępne cały rok.
Już od marca 2019 roku mieszkańcy stolicy mogą uzyskać wyższą dotację na likwidację szkodliwych dla środowiska pieców. Kwota dofinansowania wzrosła z 7 tysięcy do 12 tysięcy złotych. Teraz mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą liczyć na dodatkowe wsparcie – na podłączenie gazu otrzymają dodatkowe 10 tysięcy złotych na nową lub modernizowaną instalację grzewczą. Dofinansowanie korzystania z ciepła sieciowego może natomiast wynieść aż 40 tysięcy złotych. Nowa pompa ciepła w zamian za kopciucha to 50 tysięcy złotych dotacji.
Na najwyższą dotację będą mogli liczyć mieszkańcy, którzy zdecydują się wymienić system ogrzewania na tzw. „zielone ciepło”, czyli odnawialne źródła energii. Kwota dotacji w roku 2021 zostanie zmniejszona do 90%, a w roku kolejnym do 70%. Wszystkie osoby zainteresowane dotacją do ekologicznego ogrzewania mogą złożyć wniosek w swoim urzędzie dzielnicy. O dotację mieszkańcy Warszawy będą mogli ubiegać się przez cały rok. Na początku 2019 roku w zasobie komunalnym stoli było ponad 1900 kopciuchów.