“Europa dla obywateli” to program UE wspierający organizacje pozarządowe i samorządy, działające w obszarze społeczeństwa obywatelskiego, kultury i edukacji. Inicjatywa pomaga w realizacji projektów związanych z tematyką obywatelstwa europejskiego, inicjatyw lokalnych, zaangażowania społecznego i demokratycznego oraz pamięci europejskiej. Do 2 września 2019 r., do godziny 12.00 czasu obowiązującego w Brukseli, należy złożyć wnioski na projekty w ramach następujących działań:
- Komponent 2, Działanie 2.1. Partnerstwo miast,
- Komponent 2, Działanie 2.2. Sieci miast,
- Komponent 2, Działanie 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego.
Działanie 2.1. Partnerstwo miast – wspiera projekty współpracy pomiędzy jednostkami samorządowymi, mające na celu mobilizowanie obywateli na poziomie lokalnym i unijnym do angażowania się społecznego, politycznego oraz wolontariatu.
Działanie 2.2. Sieci miast – wspiera długofalową współpracę władz miejskich i stowarzyszeń jednostek samorządowych, tworzących sieć współpracy wokół zagadnień ważnych dla danych społeczności. Celem działań ma być wymiana dobrych praktyk, wypracowanie nowych rozwiązań na poziomie polityki lokalnej oraz unijnej, a także wzmocnienie więzi między zaangażowanymi organizacjami.
Działanie 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego wspiera projekty realizowane przez międzynarodowe partnerstwa i sieci bezpośrednio angażujące obywateli w działania. Celem projektów ma być aktywne włączenie obywateli o zróżnicowanych poglądach w kształtowanie polityk Unii Europejskiej w dziedzinach związanych z celami programu i jego priorytetami rocznymi.
Pod linkiem znajduje się szczegółowa instrukcja jak złożyć wniosek w 5 krokach.
Źródło: www.europadlaobywateli.pl