Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało nowe dane dotyczące rynku PPP w Polsce. To kolejne opracowania będące wynikiem monitoringu tego rynku. Monitoring ten jest ściśle związany z realizacją „Polityki Rządu w zakresie rozwoju PPP” oraz wykonywaniem postanowień znowelizowanej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.
W zakres zaprezentowanych danych wchodzą zarówno informacje dotyczące zawartych już umów, jak i tzw. zamierzeń inwestycyjnych, czyli projektów znajdujących się na etapie od pomysłu do prowadzenia postępowania o wybór partnera. Z jednej strony informacje przedstawione są w formie tabelarycznej, z drugiej stworzono tzw. fiszki projektów – i dla umów zawartych, i dla zamierzeń inwestycyjnych. Ponadto na podstawie danych o dotychczasowych postępowaniach i zawartych umowach sporządzona została również „Analiza rynku PPP za okres od 2009 r. do 31 grudnia 2018 r.”.
Czas na garść konkretów. Z danych wynika, że w okresie od 2009 roku do końca roku 2018 realizowano lub zrealizowano 131 umów PPP – przy czym mówimy o PPP sensu largo, czyli także o umowach o koncesji/umowach koncesji. Najpopularniejsze są projekty z zakresu sportu i turystyki, infrastruktury transportowej oraz efektywności energetycznej – popularność ta objawia się i w największej liczbie wszystkich wszczętych postępowań, i w największej liczbie zawartych umów. Zamierzenia inwestycyjne obejmują 137 projektów.
Zachęcamy do zapoznawania się z danymi – można znaleźć je tutaj.
Źródło: www.ppp.gov.pl