Od 18 lutego aż do lipca samorządy warmińsko-mazurskie oraz ich jednostki organizacyjne, a także związki i stowarzyszenia, będą mogły składać wnioski na dofinansowanie usług społecznych i integracyjnych dla swoich mieszkańców. Zarząd województwa ogłosił konkurs w ramach poddziałania 11.2 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnym, warmińsko-mazurskiego programu regionalnego. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 95 proc. wydatków kwalifikowanych do refundacji. Ogólna pula przeznaczono na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 10 mln zł, w tym połowę zarezerwowano na projekty miast Cittaslow. Na konkurs kwalifikują się projekty odpowiadające dwóm określonym typom.
Usługi społeczne
Pierwszym typem przedsięwzięć finansowanych w konkursie jest realizacja zintegrowanych usług społecznych skierowanych do osób lub rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z zastosowaniem co najmniej trzech różnych form wsparcia (na podstawie indywidualnej diagnozy). Katalog możliwych do zastosowania działać w ramach tego typu przedsięwzięć jest bardzo bogaty. Obejmuje m.in. poradnictwo prawne, psychologiczne i rodzinne; udział w zajęciach edukacyjnych w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi, funkcje asystenta rodziny, rodzin wspierających, lokalne grupy wsparcia rodzin, mediator, itp.); finansowanie kosztów związanych z zatrudnieniem osób prowadzących kluby lub grupy; wspieranie funkcjonujących rodzinnych form pieczy zastępczej oraz usamodzielniania się osób objętych pieczą zastępczą; treningi żywienia i higienicznego trybu życia, gospodarowania budżetem domowym, organizowania czasu wolnego, podziału zadań w rodzinie; warsztaty podnoszące umiejętności pielęgnacyjno-opiekuńcze; funkcje asystenta dla osób opuszczających zakłady karne, osób bezdomnych powracających do rodziny; finansowanie pobytu w mieszkaniach treningowych na okres procesu usamodzielniania (w szczególności w rodzinach z problemem przemocy, uzależnień, dla osób z niepełnosprawnością, opuszczających zakłady karne i placówki opiekuńczo-wychowawcze, zagrożonych eksmisją, eksmitowanych);
Usługi integracyjne
Drugim typem przedsięwzięć finansowanych w konkursie jest realizacja usług wspierających integrację rodzin ze środowiskiem lokalnym, prowadzących do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej i podejmowania działań na jej rzecz. Tu możliwymi działaniami są wspólne działania na rzecz poprawy przestrzeni publicznej z wykorzystaniem nabytych podczas aktywizacji zawodowej kompetencji; aktywizacja środowisk lokalnych w celu tworzenia społecznych form samopomocy; udział w rodzinnych piknikach, wspieranie rodzin w ich środowiskach, w szczególności poprzez usługi streetworkera i animatora. Projekt typu drugiego może być realizowany wyłącznie w połączeniu z projektem typu pierwszego.
Więcej na temat konkursu można dowiedzieć się tutaj.