Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedsiębiorczy samorząd

Przedsiębiorczy samorząd fotolia.pl

Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursu "Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości". Zgłoszenia można przesyłać do 10 maja. Konkurs jest adresowany do władz lokalnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, które wspólnie z przedsiębiorcami realizują projekty w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych promotorów przedsiębiorczości w Europie, przedstawienie najlepszych praktyk i zwiększenie społecznej świadomości roli przedsiębiorców.

Zasady

W tegorocznej edycji zasady konkursu pozostają bez zmian w stosunku do lat ubiegłych. Konkurs zostanie zorganizowany w dwóch etapach: krajowym i europejskim. W etapie europejskim jury przyzna nagrodę oraz po dwa wyróżnienia w każdej kategorii. Wybierze również najlepszy projekt ze wszystkich zgłoszonych przez uczestniczące w Konkursie kraje, za najbardziej twórczą i inspirującą inicjatywę w dziedzinie propagowania przedsiębiorczości. O nagrodzonych i wyróżnionych projektach Komisja przygotowuje informację, którą publikuje na stronach internetowych. Uroczystość wręczenia nagród i ogłoszenie zwycięzców nastąpi w listopadzie. Natomiast na etapie krajowym powołana w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii komisja oceniająca projekty, w skład której wejdą oprócz pracowników resortu także przedstawiciele administracji samorządu terytorialnego oraz świata akademickiego, wybierze dwa najlepsze projekty (z dwóch różnych kategorii), które zostaną zgłoszone do etapu europejskiego.

Nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach:

  1. Promowanie ducha przedsiębiorczości: Nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, które promują przedsiębiorczy sposób myślenia zwłaszcza wśród młodych ludzi i kobiet. Przykłady: działania i programy promujące przedsiębiorców i działania przedsiębiorcze oraz kulturę kreatywności, innowacyjności i gotowości na ryzyko.
  2. Inwestowanie w umiejętności: Nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym na rzecz doskonalenia umiejętności przedsiębiorczych i menedżerskich. Przykłady: promowanie konkretnych umiejętności, takich jak umiejętności techniczne niezbędne rzemieślnikom, znajomość języków czy obsługi komputera, oraz programów mentorskich i programów dotyczących mobilności dla przedsiębiorców, a także nauczania przedsiębiorczości w szkołach i na uczelniach wyższych
  3. Rozwój środowiska biznesowego: W kategorii tej nagroda przyznawana jest za innowacyjną politykę na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym w dziedzinie promocji rozpoczynania i rozwijania działalności, upraszczania procedur ustawodawczych i administracyjnych obowiązujących firmy oraz wdrażania zasady myślenia najpierw na małą skalę, przynoszącej korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom. Przykłady: działania ułatwiające MŚP dostęp do rynku zamówień publicznych, ograniczające biurokrację, sprzyjające rozwojowi nowych firm oraz wspomagające promocję potencjału innowacyjnego technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz e-biznesu.
  4. Wspieranie umiędzynarodowiania działalności biznesowej: Nagroda w tej kategorii przyznawana jest za politykę i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym zachęcające firmy - w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa - do pełniejszego wykorzystywania możliwości oferowanych przez rynki wspólnotowe i pozawspólnotowe. Przykłady: projekty na rzecz nawiązywania, utrzymywania i zacieśniania międzynarodowej współpracy przedsiębiorstw, narzędzia ułatwiające wymianę informacji lub nawiązywanie kontaktów, usługi doradcze lub projekty ułatwiające MŚP ekspansję zagraniczną.
  5. Wspieranie rozwoju zielonych rynków i poprawy efektywności gospodarowania zasobami: Nagroda w tej kategorii przyznawana jest za politykę i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym ułatwiające dostęp małych i średnich przedsiębiorstw do zielonych rynków oraz przyczyniające się do poprawy efektywności gospodarowania przez nie zasobami na przykład przez doskonalenie umiejętności prowadzenia działalności w sposób przyjazny dla środowiska, kojarzenie podmiotów i pozyskiwanie funduszy.
  6. Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne: Nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy władz oraz partnerstw publiczno-prywatnych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym zwiększające świadomość odpowiedzialności społecznej wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Nagroda w tej kategorii będzie przyznawana również za działania promujące przedsiębiorczość wśród grup znajdujących się w trudnym położeniu, takich jak bezrobotni, zwłaszcza długookresowo, legalni imigranci, niepełnosprawni czy mniejszości etniczne.

Jak się zgłosić?

Informacje o konkursie "Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości" można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.blogs.ec.europa.eu. Poza tym w załączeniu przedstawiamy materiały dotyczące konkursu. Wśród nich jest formularz zgłoszeniowy, który po wypełnieniu należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 maja br. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pt., 15 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża