Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dramatyczny wzrost cen energii

Dramatyczny wzrost cen energii fotolia.pl

Uczestnicy listopadowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego rozmawiali na temat wzrostu cen energii elektrycznej i jego wpływu na funkcjonowanie samorządów oraz życie mieszkańców.

O problemie zgłoszonym przez stronę samorządową rządowej w październiku br. pisaliśmy w poprzedniej relacji z posiedzenia plenarnego KWRiST www.wartowiedziec.pl.

28 listopada br. wiceminister energii Tadeusz Skobel podał przyczyny wzrostu cen energii. To m.in. giełdowy wzrost ceny paliwa i ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. - Te ostatnie ceny od początku tego roku drastycznie wzrosły. W 2017 r. cena ta kształtowała się na poziomie 5 euro za tonę. A we wrześniu tego roku cena doszła do 25 euro za tonę. To znaczy, że nastąpił wzrost o 500 proc.

Jeśli chodzi o ceny paliw, to rosną ceny węgla – zarówno w Polsce, jak i w Europie. Przy czym, w ocenie ministra ceny polskiego węgla są niższe niż węgla importowanego. Co oznacza, że wysiłki włożone przez Polskę w restrukturyzację tego sektora oceniać należy pozytywnie. Także ceny gazu ziemnego wzrastają dynamicznie, jednak nasza elektroenergetyka, nie opiera się o to paliwo.

- Wzrost cen jest faktem. Dlatego minister energii podjął szereg działań. Do takich należało zwiększenie obliga na giełdzie. Ta decyzja zapadła na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku. – podawał Tadeusz Skobel. Resort interweniuje ponadto w Komisji Europejskiej w sprawie skokowego wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Ministerstwo pracuje również nad programem rekompensat dla określonych grup odbiorców. - Na ten moment jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o beneficjentach i konkretnych kwotach – twierdził przedstawiciel resortu. Tadeusz Skobel zachęcał też samorządowców, którzy nie zakończyli jeszcze przetargów na dostawę energii do renegocjacji cen energii elektrycznej z dostawcami należącymi do spółek skarbu państwa, nadzorowanymi przez ministra energii. Minister Skobel obiecał, że zwróci się z apelem do tych spółek, aby weryfikowali ceny.

Strona samorządowa zwracała uwagę na dużą niestabilność cen za dostawę energii dla JST. – Ci, którzy przeprowadzili przetargi w pierwszej połowie ubiegłego roku, „uzyskali” podwyżkę cen energii na poziomie 20- 30 proc. A ci, którzy mieli okazję przeprowadzić te przetargi we wrześniu czy październiku „uzyskali” podwyżkę wynoszącą 70 proc. – mówił Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Andrzej Porawski pozytywnie odniósł się do propozycji ministra Skobla dotyczącej renegocjacji cen. Zapowiedział ponadto, że JST zwrócą się gremialnie do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), żeby uzyskać konkretne informacje na temat kształtowania cen. Jego rolą jest, jak przypomniał sekretarz, zapewnienie równowagi między potrzebami wytwórców a odbiorców energii. Dyrektor Porawski podkreślił, że samorządy pobierają energię głównie do świadczenia usług publicznych dla mieszkańców, a są traktowane jak przedsiębiorstwa komercyjne. Ich budżety się załamują.

Temat cen energii traktowany zarówno przez rząd, jak i samorząd poważnie, ma wrócić na posiedzenie plenarne KWRiST w grudniu br. Ma na nie zostać zaproszony szef URE.

Sob., 1 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska