Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie są potrzeby infrastrukturalne JST i ile kosztują inwestycje?

Jakie są potrzeby infrastrukturalne JST i ile kosztują inwestycje? fotolia.pl

Resort rozwoju zlecił badanie samorządów pod kątem oszacowania kosztów inwestycji infrastrukturalnych dofinansowanych z funduszy unijnych oraz oszacowania potrzeb infrastrukturalnych w najbliższych latach. W marcu za pomocą platformy ePUAP wykonawca badań ma rozesłać do JST ankiety.

Celem pierwszej analizy jest oszacowanie obciążenia budżetów samorządowych z tytułu kosztów funkcjonowania inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych z funduszy UE. Na potrzeby badania, zgodnie z ustawą wdrożeniową pojęcie inwestycji infrastrukturalnej zdefiniowano jako budowę, przebudowę lub remont obiektu budowlanego lub wyposażenie składnika majątkowego w urządzenia podwyższające jego wartość lub użyteczność, połączone z utrzymaniem lub zarządzaniem przedmiotem tej inwestycji za wynagrodzeniem. Dla potrzeb opracowania, koszty utrzymania elementów infrastruktury określane są mianem kosztów eksploatacji. Są nimi wydatki poniesione na zakup materiałów, energii i usług konserwacyjnych koniecznych do korzystania z danego elementu. Kosztami modernizacji (ulepszenia) są natomiast nakłady związane ze zwiększaniem początkowej wartości użytkowej elementu infrastruktury oraz z wymianą danego elementu na nowy w przypadkach, gdy wartość użytkowa elementu wykorzystywanego do tej pory nie jest adekwatna do zmian potrzeb odbiorców usług świadczonych przy wykorzystaniu infrastruktury. Z kolei koszty funkcjonowania rozumiane są jako pieniężna miara faktycznych (rzeczywistych) nakładów na używanie elementów infrastruktury w celu realizacji zadań, obejmują więc również nakłady osobowe związane ze świadczeniem usług publicznych realizowanych z wykorzystaniem tej infrastruktury.

Zakres badania obejmuje: 1) opracowanie metodologii szacowania kosztów funkcjonowania inwestycji infrastrukturalnych w poszczególnych sektorach usług: wodociągów i kanalizacji, oświaty i kultury, ochrony zdrowia, opieki społecznej; 2) dokonanie szacunków nakładów inwestycyjnych na funkcjonowanie infrastruktury w jst, w tym w podziale na dwa typy infrastruktury: techniczną, społeczną. Do infrastruktury technicznej zaliczyć należy wszystkie materialne urządzenia oraz sieci niezbędne dla funkcjonowania i rozwoju podmiotów gospodarczych zlokalizowanych na danym terenie oraz usługi świadczone na rzecz ludności. Społeczny aspekt infrastruktury polega na świadczeniu usług, które zazwyczaj mają charakter niematerialny i muszą być wykorzystane na miejscu i w momencie ich świadczenia; 3) dokonanie oceny obciążenia dla budżetów jst według wymienionych powyżej kategorii inwestycji infrastrukturalnych; 4) wyliczenie udziału kosztów funkcjonowania inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych przez fundusze europejskie w wydatkach bieżących jst; 5) analiza trendu zmiany i dynamiki kosztów funkcjonowania infrastruktury. Analiza obejmie inwestycje infrastrukturalne jst realizowane przy wsparciu funduszy europejskich, od 2004 r. zakończone do 31 grudnia 2016 r.

Celem drugiego badania jest z jednej strony zbadanie potrzeb infrastrukturalnych JST do 2020 r. i w latach 2021-2027 oraz oszacowanie możliwości ich sfinansowania funduszami krajowymi i unijnymi. Na potrzeby analizy potrzeby inwestycyjne zdefiniowano jako inwestycje budowlane oraz zakupy inwestycyjne konieczne do wykonania obowiązków nałożonych na JST przez przepisy prawa unijnego i krajowego w wybranych dziedzinach. Zakres analizy obejmuje: 1) opracowanie metodologii szacowania potrzeb inwestycyjnych związanych z: zaopatrzeniem w wodę i oczyszczaniem ścieków, gospodarką odpadami, budową i modernizacją dróg wojewódzkich; 2) opracowanie szacunku wielkości całkowitych nakładów inwestycyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji; 3) oceną potencjału własnego JST do finansowania zadań w zakresie nowych projektów inwestycyjnych oraz inwestycji odtworzeniowo-modernizacyjnych z uwzględnieniem uwarunkowań formalno-prawnych wynikających między innymi z reguł fiskalnych dotyczących poziomu nadwyżki operacyjnej oraz indywidualnego wskaźnika zadłużenia; 4) wskazanie uwarunkowań finansowania prognozowanych potrzeb inwestycyjnych (dostępność środków, limity wydatkowania wynikające z przepisów prawa itp.), w podziale na środki krajowe publiczne, w tym środki własne jst, fundusze unijne, pozostałe.

Źródło: mr.gov.pl

Pt., 16 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża