Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podkopywanie polityki spójności zagraża przyszłości Europy

Podkopywanie polityki spójności zagraża przyszłości Europy fotolia.pl

Komitet Regionów wzywa państwa członkowskie UE, by na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej wyraziły wsparcie dla zapewnienia wszystkim regionom silnej polityki spójności.

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz 14 lutego br. ostrzegł przed obcinaniem środków z unijnego Funduszu Spójności i stwierdził, że należy je zapewniać wszystkim regionom i miastom, jeśli przyszła Unia Europejska ma być bardziej zjednoczona, zielona i bogatsza. Przewodniczący Lambertz zareagował w ten sposób na opublikowany dzisiaj przez Komisję Europejską dokument który przedstawił różne scenariusze budżetu UE na okres po 2020 r. Zakładają one między innymi znaczące ograniczenie środków na unijną politykę spójności.

Karl-Heinz Lambertz odniósł się do wyrazów wsparcia dla polityki spójności, wyrażanych w ostatnim czasie przez Radę Europejską i Komisję Europejska, które uznały jej wartość dodaną, a także do wsparcia wyrażonego przez rządy państw członkowskich: Polski, Portugalii, Włoch i Niemiec. Przewodniczący KR-u stwierdził: Następny budżet UE określi przyszłość Unii. Jako główne narzędzie inwestycyjne i wyraz solidarności UE, polityka spójności tworzy miejsca pracy, wspiera MŚP, pobudza innowacje i przeciwdziała zmianie klimatu. Podważanie spójności postawiłoby pod znakiem zapytania przyszłą jedność UE-27. Podcinanie tej polityki jest wyraźnie sprzeczne z przyjętą zaledwie w zeszłym roku deklaracją rzymską, w której UE deklaruje, że inwestowanie w ludzi pozwoliło lokalnym i regionalnym władzom wzmocnić „innowacyjność i potencjał wzrostu Europy”. Rada Europejska i Komisja Europejska uznały pozytywne skutki polityki spójności dlatego też w następnym budżecie UE musi przeznaczyć taką samą kwotę na politykę spójności jak w bieżącym okresie programowania - 34,2% .

Dyskusje na temat następnych wieloletnich ram finansowych, które określą roczny próg wydatków wszystkich polityk UE na lata 2021-2027, będą jednym z tematów nieformalnego posiedzenia Rady UE zaplanowanego na 23 lutego, a 2 maja Komisja Europejska ma przedstawić stosowną propozycję. W tym kontekście władze regionalne i lokalne niepokoją się, że nowe priorytety, np. dotyczące bezpieczeństwa i migracji, doprowadzą do ograniczenia środków na unijną politykę spójności.

By zachęcić do silniejszej polityki spójności dla wszystkich regionów i miast po 2020 r., KR wraz z wiodącymi stowarzyszeniami reprezentującymi regiony i miasta UE zainicjował sojusz #CohesionAlliance, oddolną inicjatywę, do której mogą się przyłączyć wszyscy, którzy uważają, że unijna polityka spójności UE musi nadal stanowić filar przyszłości UE. Od czasu nawiązania sojuszu w październiku ubiegłego roku przyciąga on każdego dnia nowych sygnatariuszy, w tym władze lokalne i regionalne, parlamentarzystów europejskich, ministrów z państw członkowskich UE, stowarzyszenia biznesowe, środowisko akademickie, związki zawodowe i ośrodki analityczne.

Źródło: http://cor.europa.eu/ 

Czw., 22 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska