W programie Interreg Region Morza Bałtyckiego trwa prawdopodobnie ostatni nabór wniosków o dofinansowanie. Unijne środki są dostępne dla instytucji publicznych i prywatnych z osobowością prawną, w tym z całej Polski.
Program umożliwia współpracę z państwami skandynawskimi, republikami nadbałtyckimi oraz północno-wschodnimi Niemcami w tematach związanych z transportem, zasobami naturalnymi, w tym ochroną środowiska, i innowacjami. Polscy partnerzy uczestniczą we wspólnym planowaniu, wymianie doświadczeń, wprowadzają innowacje (np. przez działania pilotażowe) i zyskują dostęp do bardziej zaawansowanych rozwiązań. Dzięki projektom finansują m.in. personel i usługi świadczone przez ekspertów i firmy zewnętrzne.
Nabór zakończy się 9 kwietnia 2018 roku, teraz jest dobry czas na przygotowanie się do udziału w międzynarodowych projektach, znalezienie partnerów, skonsultowanie się, w tym przykładowo w zakresie budżetu, itp.
Pomocne w tych działaniach będzie Krajowe Seminarium Informacyjne, które odbędzie się 30 listopada br. w Ministerstwie Rozwoju w Warszawa
W trakcie spotkania do dyspozycji będą pracownicy: Wspólnego Sekretariatu w Rostocku (WS), Krajowego Punktu Kontaktowego w Polsce (Ministerstwo Rozwoju), Centrum Projektów Europejskich (polski kontroler wydatków w projektach). Ponadto partnerzy projektów na temat tworzenia innowacyjnej oferty meblarskiej dla seniorów, innowacji w sektorze upraw, udostępniania MSP infrastruktury badawczej, z konkretną ofertą dla przedsiębiorców.
Pracownicy WS udzielą praktycznych rad i wskazówek związanych z ubieganiem się o środki z programu. O już odnoszonych korzyściach z projektów opowiedzą goście z Poznania, Skierniewic i Krakowa. Z kontrolerem wydatków będzie można skonsultować, przykładowo linie budżetowe, a z pracownikami Krajowego Punktu Kontaktowego po polsku porozmawiać o programie, pomyśle na projekt, itp.
Rejestracji należy dokonać tutaj.
Także 30 listopada w Ministerstwie Rozwoju odbędą się konsultacje indywidualne ze Wspólnym Sekretariatem.
W godz. 11.00 - 17.00 potencjalnych aplikanci wiodący będą mogli omówić pomysł na projekt z ekspertem ze Wspólnego Sekretariatu w Rostocku (WS).
W 3. naborze konsultacja z WS jest dla potencjalnych aplikantów wiodących obowiązkowa.
Chętni na konsultacje z WS w Warszawie do 23 listopada br. powinni przesłać mailem wypełniony po angielsku Project Idea Form (w załączeniu, do pobrania tutaj)
Formularze trzeba przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wpisując w tytule „to be consulted in Warsaw 30.11.2017”.
Konsultacje są prowadzone po angielsku.
O udziale decyduje kolejność zgłoszeń, pracownik WS indywidualnie potwierdza godzinę spotkania.
Formularz poszukiwania partnerów: przedstaw własną ofertę współpracy, wyślij sygnał, że jesteś zainteresowany dołączeniem do projektu.
Informacje o programie po polsku: dostępny przetłumaczony podręcznik, program, informacje o projektach i inne dostępne tutaj.
Krajowy Punkt Kontaktowy: dr Monika Strojecka-Gevorgyan (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub naczelnik Teresa Marcinów (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), tel. 32 253 90 08, Ministerstwo Rozwoju, Departament Współpracy Terytorialnej, Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach.