Od 26 kwietnia przez miesiąc mazowieckie podmioty lecznicze będą mogły składać wnioski o dofinansowanie działań z zakresu deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi, niesamodzielnymi z zaburzeniami psychicznymi. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano pod koniec roku. Maksymalny poziom dofinansowania ustalono na 93 proc. (w tym 80 proc. z UE i 13 proc. z budżetu państwa), przy minimalnym wkładzie własnym w wysokości 7 proc.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Wnioskodawca w ramach swojego projektu musi przewidzieć działania z zakresu z trzech grup. Po pierwsze, wsparcie działalności dziennych form opieki poprzez zapewnienie dostępu do zintegrowanych usług w formie dziennej, ambulatoryjnej lub w środowisku domowym uczestnika projektu. Po drugie, wsparcie i działania informacyjno-edukacyjne dla uczestników projektu oraz dla osób z ich otoczenia oraz opiekunów. Po trzecie, działania informacyjno-edukacyjne dla osób świadczących usługi z zakresu opieki nad osobami niesamodzielnymi z zaburzeniami psychicznymi, w szczególności skierowane do lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, rehabilitantów, psychologów.
Dla każdego uczestnika, czas udziału w projekcie będzie ustalany indywidualnie. Jednak udział w projekcie nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i nie dłuższy niż 260 dni roboczych. Udział w projekcie może zostać skrócony z założonych 30 dni roboczych w przypadku wystąpienia jednego z „kryteriów wyjścia z projektu”. Każda osoba może wziąć udział w projekcie tylko raz. Okres realizacji projektów nie może być krótszy niż 24 miesiące. Beneficjenci zobligowani są zapewnić uczestnikom projektu dostęp do personelu medycznego wskazanego w Założeniach do deinstytucjonalizacji.
Z dokumentacją konkursową można zapoznać się tutaj: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/wsparcie-deinstytucjonalizacji-opieki-nad-osobami-zaleznymi-poprzez-rozwoj-alternatywnych-form-opieki-nad-osobami-niesamodzielnymi-w-tym-osobami-starszymi.html.
Źródło: funduszedlamazowsza.eu