Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek metropolitalny dla Górnego Śląska przyklepany

Związek metropolitalny dla Górnego Śląska przyklepany fotolia.pl

Posłowie połączonych komisji samorządu terytorialnego i komisji administracji odrzucili poprawki zgłoszone do projektu ustawy podczas drugiego czytania przez klub Platformy Obywatelskiej oraz klub Kukiz`15. Jedyną, która została przyjęta była poprawka klubu PiS, przyspieszająca wejście ustawy w życie.

2 mln mieszkańców

Jedna z poprawek dotyczyła zmiany progu minimalnej liczby mieszkańców. Została ona ustalona w projekcie rządowym na 2 mln. Posłowie opozycji proponowali "bezpieczny" ich zdaniem poziom 500 tys. Argumentowali, że osiągnięcie większego pułapu może być zagrożone ze względu na deklarację prezydenta Jaworzna, iż jego samorząd nie przyłączy się do związku. Wiceminister administracji Sebastian Chwałek po raz kolejny uznał, że nie ma zagrożenia dla spełnienie tego wymogu. Podobnie wyraziła się prezydent Zabrza Małgorzata Maria Mańka-Szulik, przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (KZK GOM). W jej opinii wymagana minimalna liczba 2 mln mieszkańców dla obszaru, który ma być objęty związkiem metropolitalnym, nie stanowi problemu. Dyrektor biura KZK GOM przekazał, iż 25 gmin podjęło uchwały o wejściu do związku metropolitalnego. Liczba mieszkańców tych gmin wynosi łącznie 2 mln 150 tys. W tym Jaworzno, które liczy 80 tys., ale zgodnie z deklaracją prezydenta tego miasta nie jest ono brane pod uwagę przy pracach programowych. Pozostałe gminy tworzą rdzeń konurbacji, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Poseł Marek Wójcik argumentował, iż wymienione gminy podejmowały uchwały w świadomości innego porządku prawnego, tj. obowiązywania tzw. uniwersalnej ustawy metropolitalnej, uchwalonej w ubiegłej kadencji. Ostatecznie w głosowaniu poprawka przepadła.

Metropolia bez wyjścia

Kolejna z poprawek zgłoszonych przez posła Wójcika dotyczyła wprowadzenia do projektu ustawy możliwości opuszczenia związku przez gminę, której władze doszłyby do wniosku, że obecność w związku nie spełnia ich oczekiwań. Decyzję podejmowałaby rada ministrów. Projekt rządowy takiej możliwości nie przewiduje. Wiceminister Chwałek argumentował, że brak prawnej formuły wyjścia gminy ze związku metropolitalnego został uzgodniony podczas konsultacji z gminami zainteresowanymi. A uzasadnieniem jest potrzeba zapewnienia trwałości funkcjonowania związku. Poprawka ta również nie została przyjęta.

Szybsze wejście w życie

Klub PiS zgłosił poprawkę skracającą czas oczekiwania na wejście ustawy w życie. Nastąpi to dzień po dniu ogłoszenia. Celem zmiany jest umożliwienie szybszego utworzenia związku metropolitalnego, po zmianie poszczególnych terminów procedury, dokonanym na uprzednim posiedzeniu komisji (pisaliśmy o tym tutaj).

Pt., 10 Mrz. 2017 0 Komentarzy
Jarosław Komża
Redaktor Jarosław Komża