Powiatowe urzędy pracy z województw: pomorskiego i warmińsko mazurskiego od 9 stycznia przez jedenaście dni mogą składać swoje projekty w trybie pozakonkursowym, finansowane z programu Wiedza Edukacja Rozwój. Z tą różnicą, że pomorskie urzędy pracy w ramach podziałania 1.1.1, czyli współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, natomiast urzędy pracy z Warmii i Mazur w ramach poddziałania 1.1.2, czyli współfinansowane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. W konkursie pomorskim zarezerwowano na lata 2017 i 2018 - 98,5 mln zł. A pula konkursu w warmińsko-mazurskiem na te dwa lata wynosi 48 mln zł.
W obu konkursach grupą docelową wsparcia są bezrobotni do 29 roku życia z tzw. kategorii NEET. Należą do niej bezrobotni w wieku od 18 do 29 lat, nie pracujący, nie kształcący się i nie szkolący się. Na oba konkursy urzędy pracy mogą zgłaszać instrumenty i usługi rynku pracy, wynikające z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z wyłączeniem robót publicznych oraz wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy, czyli m.in.: pomoc w określeniu ścieżki zawodowej, kontynuacja nauki lub szkolenia, staże i praktyki, subsydiowanie zatrudnienia u pracodawcy, pokrywanie kosztów dojazdu, finansowanie osiedlenia się, doradztwo w założeniu działalności gospodarczej.
Ogłoszenie o naborze, prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, można znaleźć TUTAJ. A ogłoszenie dla konkursu prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdański dostępne jest TUTAJ.
Wsparcie dla bezrobotnych
Powiatowe urzędy pracy są głównym beneficjentem pierwszej osi programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dysponuje ona dwoma mld euro. Zdecydowana większość tych pieniędzy skierowana jest na finansowanie projektów urzędów pracy w trybie pozakonkursowym.