Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PROW, scalanie gruntów: pieniądze dla powiatów dostępne wcześniej

PROW, scalanie gruntów: pieniądze dla powiatów dostępne wcześniej fotolia.pl

Resort rozwoju wsi przygotował zmiany w ustawie o finansowaniu wspólnej polityki rolnej. Dzięki nowelizacji samorządy powiatowe będą mogły otrzymać pieniądze na tzw. wyprzedzające finansowanie operacji w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa”, jeszcze przed złożeniem podpisaniem umowy na dofinansowanie projektu. Chodzi o możliwość finansowania przez powiaty kosztów przygotowania operacji scalania gruntów.

Powiat otrzyma pieniądze na koszty przygotowania scalenia

Kluczową z proponowanych w ustawie zmian jest modyfikacja przepisu ust. 8 w art. 11. W konsekwencji powiat będzie miał podstawę otrzymania pieniędzy przed podpisaniem z wojewodą umowy o przyznanie pomocy na tzw. wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowalnych ponoszonych na realizację operacji. Obecnie otrzymanie pieniędzy na wyprzedzające finansowanie jest możliwe, ale wyłącznie po podpisaniu umowy o przyznanie dofinansowania, na podstawie harmonogramów płatności. Dzięki zmianie samorządy powiatowe będą miały pieniądze na sfinansowanie kosztów np. dokumentacji technicznej. Pozostałe zmieniane przepisy dotyczą procedury wnioskowania o wypłatę dofinansowania (terminów składania i rozpatrywania wniosku oraz ewentualnych uchybień, które uniemożliwią jego przyjęcie, itp.), a także regulują postępowanie agencji płatniczej.

Dobre zmiany po konsultacjach

Trudno oprzec się wrażeniu, że zaproponowane przez resort rozwoju wsi zmiany są również w pewnym zakresie konsekwencją niedawnych kosultacji projektu rozporządzenia dotyczącego warunków i trybu przyznawania dofinansowania na operacje scalania gruntów. Informowaliśmy naszych czytelników o tym TUTAJ. Podczas wspomnianych konsultacji w listopadzie ub. roku Związek Powiatów Polskich zgłosił postulaty środowiska samorządowego, by koszty nadzoru i obsługi finansowo-księgowej operacji scaleniowej mogły być uznane za koszty kwalifikowane do refundacji. W projekcie rozporządzenia określono, że kosztami kwalifikowanymi do refundacji są: koszty ogólne związane z pracami scaleniowymi, zagospodarowaniem poscaleniowym oraz podatek VAT. Urzędników starostw powiatowych zaniepokoiło, że wśród kosztów refundowanych nie przewidziano kosztów bieżących, związanych z przeprowadzeniem operacji scaleniowej. Związek Powiatów Polskich uzyskał zapewnienie resortu rolnictwa, że koszty nadzoru (urbanistycznego, architektonicznego, budowlanego lub konserwatorskiego), obsługa inspektora nadzoru geodezyjnego czy obsługa finansowo-księgowa będą mogły być uznane za koszty kwalifikowalne. Oczywiście, przy zachowaniu zasady, że ich poniesienie będzie uzasadnione zakresem operacji i niezbędne do osiągnięcia jej celu oraz racjonalne.

Sob., 6 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża