Ministerstwo zdrowia przyznało (sobie) dofinansowanie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na projekt "Mapy potrzeb zdrowotnych - Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych". Projekt realizowany ma być do grudnia 2018 roku, nakładem 35 mln zł. Bez opracowania map epidemiologicznych nie ruszą fundusze unijne z programów krajowych i regionalnych na projekty w ochronie zdrowia. Mapowanie ma być podstawą planowania inwestycji.
Mapowanie podstawą planowania
Resert w oficjalnym komunikacie informuje, że "system mapowania potrzeb zdrowotnych pozwoli na lepsze zarządzanie środkami publicznymi w ochronie zdrowia oraz umożliwi wsparcie ich dystrybucji zgodnie z aktualnymi i prognozowanymi potrzebami zdrowotnymi pacjentów. Poza tym, system ten będzie również wspierał podejmowanie decyzji zarządczych, przejrzyste i racjonalne planowanie inwestycji w systemie ochrony zdrowia przez dysponentów środków publicznych. Pozwoli to na dokonanie zmiany systemowej w zakresie udzielania świadczeń oraz w zakresie rozwoju infrastruktury w regionach w zgodzie ze zidentyfikowanym zapotrzebowaniem na świadczenia.".
Narzędzie elektroniczne wspomagające zarządzanie
Dzięki realizacji projektu mają być wypracowane narzędzia elektroniczne - bazy analiz systemowych i wdrożeniowych, co pozwoli na tworzenie spójnego systemu wspomagającego zarządzanie w ochronie zdrowia. Podstawą będzie platforma analityczna, zawierająca wyniki wielowymiarowych analiz epidemiologicznych, systemowych oraz ilościowych.
Bez map nie ma pieniędzy na projekty
Opracowanie map ma jeszcze jedno - bardzo ważne - znaczenie. Jest podstawowym warunkiem uruchomienia funduszy unijnych z programów krajowych i regionalnych na projekty w sektorze ochrony zdrowia, realizaowane m.in. przez jednostki samorządu terytorianego. Konieczność opracowania i wdrożenia system mapowania potrzeb zdrowotnych, umożliwiającego identyfikację grup ryzyka i określanie optymalnej struktury działań profilaktycznych - w kraju i w poszczególnych regionach - przewiduje najważniejszy dokument strategiczny dla interwencji funduszy unijnych w sektorze ochrony zdrowia, tzw. Policy Paper.
Co do zasady, konkursy na dofinansowanie nie mogą być rozstrzygane w przypadku interwencji odnoszących się do poszczególnych specjalności epidemiologicznych, dla których nie zostały opracowane mapy potrzeb. Od zasady tej udało się podczas negocjacji z Komisją Europejską uzyskać pewne niewielkie odstępstwa (derogacje). Po pierwsze, nie obejmuje ten warunek inwestycji w tzw. e-zdrowie. Po drugie, możliwe jest warunkowe wsparcie podmiotów opieki długoterminowej, geriatrycznej, hospicyjnej oraz paliatywnej (z wyłączeniem wsparcia na rzecz szpitali w ww. dziedziach). Trwa proces ustalania warunków derogacji z Komiją Europejską.