Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pieniądze dla subregionów w Małopolsce

Pieniądze dla subregionów w Małopolsce fotolia.pl
W małopolskim podejściu do terytorializacji polityki regionalnej widać podobieństwo do regionu śląskiego, stosującym podejście subregionalne od dawna. Jednak o ile każdy ze śląskich subregionów buduje własną - zaryzykować można stwierdzenie - tożsamość (własna strategia rozwoju, przyjęcie formy związku dla instytycjonalizaji współpracy, strona internetowa, wspólne przedsięwzięcia), to w Małopolsce powstał na razie jeden program dla wszystkich subregionów. Co prawda jest on wyposażony w bogatą częśc diagnostyczną, ale widać, że charakter czysto operacyjny.Służy podziałowi i dystrybucji funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jeden program dla kilku subregionów
 
Region małopolski podzielono na pięć subregionów: Krakowski Obszar Metropolitalny (największy, liczący niemal 1,5 mln mieszkańców, składający się z miasta Kraków oraz powiatów - krakowskiego, bocheńskiego, miechowskiego, myślenickiego, proszowickiego i wielickiego); oraz subregiony: tarnowski, sądecki, podhalański i Małopolska Zachodnia. Dla wszystkich pięciu subregionów przygotowany został Subregionalny Program Rozwoju. Z formalnego punktu widzenia, stanowi on program rozwoju w rozumieniu ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Z programowego i funkcjonalnego punktu widzenia, jest dokumentem operacyjnym.
 
Z programu pochodzić będzie wsparcie dla subregionów w ramach ośmiu osi priorytetowych. W Regionalnym Programie Operacyjnym dla każdego z subregionów dokonano podziału alokacji w poszczególnych osiach oraz ich działaniach i poddziałaniach. Program subregiony będzie miał, jak to nazwano, „szczególną formę trybu konkursowego”. Forum subregionalne zidentyfikuje ponadlokalne projekty partnerskie, przedstawione przez samorządy lokalne subregionów i przedstawi je jako swoje rekomendacje - instytucji zarządzającej. Po wstępnej akceptacji dla przedstawionych koncepcji projektów, potencjalni beneficjenci będą mogli opracować wnioski na ogłaszane konkursy, które będą dedykowane danemu subregionowi. 
 
Oferta dla obszaru
 
Podział na subregiony i przygotowanie dla nich "rezerawacji" funduszy w poszczególnych osiach, to nie wszystkie instrumenty terytorialne, które stosowane będą w Małopolsce. Władze wyróżniły kilkanaście obszarów strategicznej interwencji:
  • obszar metropolitalny, tj. krakowski obszar funkcjonalny, nazwany Metropolią Krakowską, na terenie którego wdrażany będzie mechanizm Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, przy czym Metropolia Krakowska nie będzie brała udziału w podziale środków w obszarach dedykowanych subregionom, a subregiony nie będą uczestniczyć w podziale pieniędzy na ZIT;
  • miasta i dzielnice miast wymagające rewitalizacji: będą w nich realizowane programy rewitalizacji, RPO dysponuje dla nich alokacją w jednej z osi a dodatkowo projekty z tych obszarów (miast powiatowych oraz miast powyżej piętnastu tys. mieszkańców) będą premiowane preferencjami na etapie oceny;
  • obszary wiejskie o najniższym poziomie dostępu do usług + miasta do pięciu tys. mieszkańców: w tym przypadku brak jest specjalnej alokacji, a obszarom tym dedykowane jest wsparcie horyzontalne w kilku priorytetach inwestycyjnych (dotyczących włączenia społeczna, wali z ubóstwem oraz edukacją).
Czw., 24 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża