Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: 5 proc. EFRR na kwalifikowane obszary funkcjonalne

Eurofundusze 2014-2020: 5 proc. EFRR na kwalifikowane obszary funkcjonalne fotolia.pl

W ramach przedstawiania informacji o zasadach nowej europejskiej polityki spójności na lata 2014-2020, informowaliśmy już naszych Czytelników, że w ramach tzw. wymiaru terytorialnego tej polityki - szczególnie obecnie podkreślanego - 5 proc. krajowej alokacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ma być przeznaczone na inwestycje w miastach i przez nie zarządzane. Trwa ustalanie, czy mają to być, jak pierwotnie założono, wybrane miasta, czy raczej obszary miejskie i to nie według narzuconej z góry liczby, ale wyznaczone według określonych kryteriów.

Na konferencji "Zarządzanie Miastem 2012" w Katowicach Christian Svanfeld z wydziału rozwoju miejskiego i spójności terytorialnej Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Pegionalnej w Komisji Europejskiej, powiedział, że w nowym projekcie rozporządzenia regulującego EFRR chodzi o miasta w sensie funkcjonalnym, a nie administracyjnym, czyli miasta z powiązanym obszarem wokół. Polski eurodeputowany Jan Olbrycht, sprawozdawca rozporządzenia regulującego EFRR, ma rekomendować Komisji Europejskiej, by zamiast sztywnej listy miast, które miałyby otrzymać specjalne wsparcie, wyznaczyć kryteria dla obszarów miejskich, które miałyby prawo do tego wsparcia.

5 proc., to znaczy ile?

Specjalna pula dla miast nie będzie extra funduszem. do tego na cały siedmioletni okres budżetowania.Okazuje się, że obliczenie tych "magicznych" 5 proc. nie jest łatwe. Jak tłumaczy europoseł, od tego co UE przyzna krajowi w ramach EFRR należy odjąć trzecią część na Fundusz Spójności. Z reszty czwarta część przeznaczona jest na EFS. Dopiero z tego co pozostanie obliczane będzie owe 5 proc.,

5 proc., na co?

Wiadomo, że extra pomoc dla obszarów miejskich nie może odbiegać od generalnych priorytetów wyznaczonych przez KE. Zatem należy się spodziewać, iż obszarami wsparcia w obszarach miejskich będą: rewitalizacja terenów zdegradowanych, podniesienie efektywności energetycznej i obniżanie wskaźnika tzw. niskiej emisji oraz prawdopodobnie transport aglomeracyjny.

5 proc. - jak dzielone?

Jeden specjalny program operacyjny dla obszarów miejskich, czy pomoc w ramach regionalnych programow operacyjnych? To jeszcze nie zostało rozstrzygnięte.Zdaniem, dyrektora biura Związku Miast Polskich, Andrzeja Porawskiego, sposób podziału 5 proc. EFRR powinny określic miasta (no tak, ale które miasta? przyp. red.) i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Ale najpierw potrzebne są kryteria wyboru miast (obszarów miejskich). Dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej MRR Piotr Żuber proponuje, by kwota 5 proc. EFRR była negocjowana oddzielnie na poziomie każdego kraju, ponieważ każdy z nich ma nieco inną specyfikę.    

Źródła: własne oraz relacja Portalu samorządowego z konferencji "Zarządzanie Miastem 2012" 15-16.03.2012 w Katowicach

Pon., 26 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża