Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: specjalne pieniądze dla miast subregionalnych

Eurofundusze 2014-2020: specjalne pieniądze dla miast subregionalnych fotolia.pl

Potwierdzają się informacje, które przekazaliśmy Państwu w styczniu, iż MRR zdecydował o utworzeniu w jednym z przyszłych krajowych programów operacyjnych (prawdopodobnie odpowiedniku dzisiejszego POIiŚ) priorytetu tylko dla średnich miast.

- W programie krajowym (...) będzie priorytet dla tych miast, które nazywamy miastami subregionalnymi. To miasta średniej wielkości, w większości te, które kiedyś były stolicami regionów, ale nie tylko, są to też miasta na prawach powiatu. Dla nich będzie odrębny priorytet w programie krajowym, pewnie z 1 mld euro albo trochę ponad, na cały kraj - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska 4 marca na konferencji w Puławach.

Źródło: samorzad.pap.pl, portalsamorzadowy.pl

Komentarz DWW: świetnie, ale jeszcze nie hurra-optymizm

Deklaracja, iż znajdą się specjalne pieniądze dla miast subregionalnych, jest z pewnością bardzo dobrą wiadomością. Tym bardziej, że miasta wojewódzkie i ich obszary funkcjonalne zostały wyróżnione specjalną dodatkową alokacją na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Przestrzegamy jednak przed hurra optymizmem.

Po pierwsze, nie zostało powiedziane, że będą to pieniądze dla wszystkich miast subregionalnych, jak można by sądzić wprost po wypowiedzi pani minister. Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju jako kryterium wyróżnienia ośrodków subregionalnych wskazuje liczbę mieszkańców - pomiędzy 50 a 100 tys. mieszkańców. A może chodzi o pieniądze dla wszystkich miast na prawach powiatu, poza miastami wojewódzkimi. Wtedy byłoby beneficjentami byłoby 48 ośrodków miejskich. A może jeszcze inaczej. Nie wszystkie miasta na prawach powiatu są tzw. ośrodkami subregionalnymi o znaczeniu regionalnym w rozumieniu KPZK. Według jej zapisów musi to być miasto 'o dużym potencjale i dużym znaczeniu dla rozwoju kraju z punktu widzenia celów polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, zasadniczo liczące między 100 a 300 tys. mieszkańców'. Dokument wymienia tu już tylko 15 miast: Częstochowę, Radom, Bielsko-Białą, Rybnik, Płock, Elbląg, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Kalisz z Ostrowem Wlkp., Koszalin, Legnica, Grudziądz, Słupsk.

Po drugie, nie wiemy jeszcze, czy będą to fundusze na inwestycje wyłącznie w samych miastach, czy także w ich obszarach funkcjonalnych. Podobnie jak będzie to miało miejsc według mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w obszarach funkcjonalnych 18 miast wojewódzkich.

Poczekajmy zatem na rozstrzygnięcie, co w praktyce oznacza ta pozytywna skądinąd zapowiedź.

Niedz., 10 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża