Do zatwierdzenia przez Komisję Europejską pozostał jeszcze tylko jeden program krajowy (Inteligentny Rozwój) oraz dziewięć regionalnych. Ich akceptacja ma nastąpić jeszcze w grudniu lub pierwszych dniach stycznia.
Dotychczas Komisja Europejska zatwierdziła pięć krajowych programów operacyjnych:
- Polska Cyfrowa (PO PC): to prawie 2,2 mld euro z UE na szerokopasmowy internet, e-administrację i podniesienie kompetencji cyfrowych społeczeństwa;
- Pomoc Techniczna (PO PT): to nieco ponad 700 mln euro z UE na system wdrażania funduszy unijnych w Polsce, by inwestowanie tych pieniędzy odbywało się prawidłowo (m.in. szkolenia dla beneficjentów i pracowników instytucji wdrażających fundusze, a także funkcjonowanie biur Związków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).
- Polska Wschodnia (PO PW): to 2 mld euro z UE dodatkoweo wsparcia dla pięciu wschodnich województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Pieniądze trafią na przedsiębiorczość i innowacyjność, transport publiczny i drogi w miastach wojewódzkich oraz kolej.
- Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ): to 27,4 mld euro z UE głównie na infrastrukturę transportową, a także: ochronę środowiska, energetykę, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę zdrowia i kulturę;
- Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER): to 4,65 mld euro z UE na aktywizację zawodową osób młodych (15-29 lat), reformy rynku pracy, gospodarki i edukacji, rozwój szkolnictwa wyższego, szkolenia personelu ochrony zdrowia oraz ba programy profilaktyczne, a także na tzw. innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową.
Na zatwierdzenie oczekuje jeszcze program Inteligentny Rozwój (PO IR) - 8,6 mld euro z UE na w innowacyjność polskiej gospodarki, współpracę nauki z biznesem, rynkowe wdrażanie efektów badań.
Reionalne programy operacyjne dysponują w sumie 31,3 mld euro.
Jakie dziedziny otrzymaja wsparcie?
Nowa polityka spójności zakłada szególny nacisk na działania prowadzące do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki opartej na wiedzy, kapitale intelektualnym oraz korzyściach z przemian cyfrowych. Dlatego ponad 50 proc. z 40,2 mld euro dla Polski z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trafi na wsparcie badań naukowych, technologie informacyjno-komunikacyjne, konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarkę niskoemisyjną.
Wybrane obszary, w które zainwestowane mają być fundusze europejskie w Polsce w latach 2014-2020:
- przedsiębiorczość – około 20 mld euro,
- budowa i modernizacja dróg – blisko 15 mld euro,
- kolej – około 10 mld euro,
- transport publiczny – około 4,4 mld euro,
- aktywizacja zawodowa i poprawa sytuacji na rynku pracy osób młodych (15-29 lat) – prawie 1,8 mld euro,
- szkolnictwo wyższe – około 1,2 mld euro,
- dostęp do szerokopasmowego internetu – ponad 1 mld euro,
- cyfryzacja administracji, usługi publiczne dostępne przez internet – prawie 1 mld euro,
- bezpieczeństwo energetyczne – ponad 1 mld euro.
Głównymi beneficjentami funduszy europejskich pozostaną przedsiębiorcy i samorządy.
Źródło: mir.gov.pl