Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd dyskutował o zmianach w ustawie o działalności leczniczej. Trochę dobrze, trochę źle

Rząd dyskutował o zmianach w ustawie o działalności leczniczej. Trochę dobrze, trochę źle fotolia.pl

W dniach 2 i 8 maja br. Rada Ministrów zajmowała się założeniami do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej, przedłożonymi przez ministra zdrowia.

Dokonano przesadzeń, ale niestety nie w dwóch niezwykle istotnych sprawach.

Po pierwsze z założeń wyłączono problematykę ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych. Rozwiązania dotyczące tej kwestii mają być przedstawione w projekcie nowelizacji ustawy i dopiero wówczas Rząd zdecyduje, czy podoba mu się pomysł odstąpienia od obligatoryjności ubezpieczania się od zdarzeń medycznych.

To nie jest dobra informacja, bowiem oznacza, że do polowy bieżącego roku nie wejdą w życie zmiany ustawy, pozwalające zarządzającym szpitalami na unikniecie straszenia wykreśleniem podmiotu z rejestru wojewody.

Piszę o straszeniu wykreśleniem, bowiem nie wierzę, iż któryś wojewoda się na to zdecyduje. Raczej należy oczekiwać wyznaczania dodatkowych terminów na dostosowywani się do aktualnych wymogów ustawy o działalności leczniczej.

Po drugie, nie ma decyzji w sprawie przedłużenia systemu wsparcia procesu przekształceń, poza 31 grudnia 2013r.

Moim skromnym zdaniem, oznacza to, że w drugiej połowie 2013 roku przekształcenia odbywać się będą na „łapu capu” co nie sprzyja uniknięciu błędów, jakie dotykały w przeszłości pionierów zmian formy organizacyjno–prawnej szpitali.

Nie przedłużenie okresu wsparcia oznaczać będzie, że kilkadziesiąt szpitali borykających się z kłopotami finansowymi nie skorzysta z okazji na ustabilizowanie swojej sytuacji.

Na tej decyzji, finanse publiczne zaoszczędzą, w krótkiej perspektywie kilkaset milionów, a w długiej stracą kilka miliardów. Przecież to się nie opłaca!

O czym natomiast Rada Ministrów przesądziła?

Doprecyzowano definicję "przedsiębiorstwa" przez jednoznaczne wskazanie, że w jednym przedsiębiorstwie wykonywany jest jeden rodzaj działalności leczniczej. Zdaniem projektodawców nie ograniczy to możliwości wykonywania przez ten sam podmiot różnych rodzajów tej działalności.

Zaproponowano, aby ratownictwo medyczne było wykonywane zarówno w ramach działalności ambulatoryjnej, jak i stacjonarnej i całodobowej, w tym szpitalnej.

Kolejna kwestia dotyczy wykonywania działalności leczniczej przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego. Chodzi o wyłączenie tej działalności z przepisu stanowiącego, że działalność lecznicza jest działalnością gospodarczą regulowaną. W konsekwencji organizacje te nie będą musiały rejestrować się jako przedsiębiorcy.

Rozszerzony zostanie przepis o danych identyfikacyjnych pacjentów szpitali, co odnosi się przede wszystkim do danych identyfikacyjnych noworodków. Nowy znak, zgodnie z założeniami, będzie uzupełniony o dane matki, płeć, godzinę i minutę urodzenia dziecka. Pozwoli to uniknąć pomyłek i zapewni prawidłowe ustalenie tożsamości noworodka.

Podmiot wykonujący działalność leczniczą będzie mógł udzielać zamówienia na świadczenia, których sam nie wykonuje, ale które mieszczą się w profilu podmiotu przyjmującego zamówienie.

Proponuje się wprowadzenie możliwości uzyskania dotacji z budżetu państwa w wysokości spłaconych, przez podmioty tworzące, kredytów samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Będzie to możliwe w ramach tych samych środków finansowych przeznaczonych na wsparcie przekształceń samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe.

Niestety, z założeń wynika, że taką dotację będą mogły otrzymać tylko te samorządy, które dokonają przekształcenia szpitala na podstawie przepisów ustawy o działalności leczniczej. Nie jest to rozwiązanie akceptowalne przez ZPP, który domaga się aby pieniądze mogły otrzymywać także samorządy, które przekształcenia dokonały w przeszłości, na podstawie zapisów ustawy o gospodarce komunalnej.

Zgodnie z założeniami, w ustawie będą również uregulowane kwestie finansowe. Chodzi np. o możliwość przeksięgowania niezamortyzowanej części środków, które przed 1 lipca 2011 r. zwiększyły fundusz założycielski samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej na międzyokresowe rozliczenia przychodów.

Zaproponowano określenie zasad ustalania wysokości dotacji i sposobu jej rozliczania dla podmiotów utworzonych w tym samym roku, w którym następuje przekazanie środków.

Kolejny krok w procesie zmian ustawy o działalności leczniczej, to przedstawienie już nie założeń, ale szczegółowego projektu nowelizacji ustawy.

Oby pojawił się on jak najszybciej i był odpowiedni czas na konsultowanie jego treści.

W tej sprawie ZPP wystąpi już w najbliższy czwartek, 16 maja podczas posiedzenia Zespołu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Marek Wójcik

Niedz., 13 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: