Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdarzenia medyczne. Procedura postępowania przed wojewódzką komisją orzekającą

Zdarzenia medyczne. Procedura postępowania przed wojewódzką komisją orzekającą fotolia.pl

Przez zdarzenie medyczne rozumie się zakażenia pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta albo śmierci pacjenta będącego następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:

  • diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby,
  • leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego,
  • zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego

Pacjent ma wybór: może dochodzić roszczenia odszkodowawczego , w postępowaniu o ustalenie zdarzenia medycznego bądź w postępowaniu sądowym. Pomiędzy tymi dwoma trybami istnieją jednak znaczące różnice. Ta sama osoba nie może otrzymać odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu tego samego zdarzenia medycznego korzystając z obu trybów jednocześnie.

Podmioty uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o ustalenie zdarzenia medycznego to:

  • pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia;
  • spadkobiercy w przypadku śmierci pacjenta;

Postępowanie toczy się przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Siedzibą wojewódzkiej komisji jest siedziba właściwego urzędu wojewódzkiego. Wykonywanie zadań wojewódzkiej komisji nie stanowi wykonywania władzy publicznej (ma to bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za działania lub zaniechania komisji. Wyłącza bowiem odpowiedzialność Skarbu Państwa na działania lub zaniechania komisji na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego).

W skład wojewódzkiej komisji wchodzi 16 członków, w tym:

  • 8 członków posiadających co najmniej wyższe wykształcenie i tytuł magistra lub równorzędny w dziedzinie nauk medycznych, którzy wykonują zawód medyczny przez okres co najmniej 5 lat albo posiadają stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk medycznych,
  • 8 członków posiadających co najmniej wyższe wykształcenie i tytuł magistra w dziedzinie nauk prawnych, którzy przez okres co najmniej 5 lat byli zatrudnieni na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa albo posiadają stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk prawnych,

którzy posiadają wiedzę w zakresie praw pacjenta oraz korzystają z pełni praw publicznych.

Wojewódzka komisja działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu, przy czym:

  • uchwały wojewódzkiej komisji są podejmowane zwykłą większością głosów, chyba że ustawa stanowi inaczej;
  • w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego;
  • członek wojewódzkiej komisji nie może wstrzymać się od głosu;
  • wojewódzka komisja działa na posiedzeniach, które są protokołowane.

Wojewódzkie komisje orzekają w składzie 4-osobowym.

Celem postępowania przed wojewódzką komisją jest ustalenie, czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło zdarzenie medyczne.

Wojewódzka komisja po naradzie wydaje, w formie pisemnej, orzeczenie o zdarzeniu medycznym albo jego braku, wraz z uzasadnieniem, nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Orzeczenie wojewódzkiej komisji zapada większością co najmniej 3/4 głosów w obecności wszystkich członków składu orzekającego.

W terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem podmiotowi składającemu wniosek, kierownikowi podmiotu leczniczego prowadzącego szpital oraz ubezpieczycielowi, przysługuje prawo złożenia do wojewódzkiej komisji umotywowanego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wojewódzka komisja rozpatruje w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. W zakresie uregulowanym ustawą ubezpieczyciel jest związany orzeczeniem wojewódzkiej komisji.

Ubezpieczyciel, za pośrednictwem wojewódzkiej komisji, w terminie 30 dni przedstawia podmiotowi składającemu wniosek propozycję odszkodowania i zadośćuczynienia. Propozycja nie może być wyższa niż maksymalna wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia określona w ustawie o działalności leczniczej (maksymalna wysokość świadczenia wynosi 100 tys. zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta oraz 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta.

Pt., 4 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: