Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwsze szpitalne ppp na Mazowszu?

Pierwsze szpitalne ppp na Mazowszu? fotolia.pl

Oczy wszystkich zainteresowanych korzystaniem z partnerstwa publiczno-prywatnego w służbie zdrowia są obecnie zwrócone na szpital w Żywcu. Następnym chętnym są władze powiatu łańcuckiego, które tą metodą chcą pozyskać inwestora dla swojego szpitala. Już pojawił się kolejny projekt, tym razem na Mazowszu. Samorządowa spółka Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie Sp. z o.o., zarządzająca warszawskim d. Wojewódzkim Szpitalem Bródnowskim, ogłosiła postępowanie w trybie koncesji na zaprojektowanie, budowę, finansowanie i zarządzanie przez okres 15-30 lat ośrodkiem radioterapii. Szacunkowa wartość inwestycji to 44-50 mln zł netto.

 Utrzymać pacjentów i pozyskać nowych kompleksową usługą

- Obecnie po operacji przekazujemy pacjentów do innych szpitali. Chcielibyśmy zapewnić im kompleksowe leczenie. Zakładamy, że po zrealizowaniu inwestycji dotrą do nas nie tylko pacjenci z Targówka czy Białołęki, ale z całego północnego Mazowsza – powiedziała gazecie "Puls Biznesu" Teresa Bogiel, prezes szpitala.

Spółka z inwestorem

Zamawiający przewiduje, że z wyłonionym w postępowaniu partnerem zawiąże spółkę. – Podzielimy się ryzykiem, będziemy partycypować w zyskach i ewentualnych stratach. Z naszych analiz wynika, że działalność onkologiczna jest rentowna, a inwestycja zacznie zarabiać po pięciu latach – zapewnia Teresa Bogiel. Ośrodek ma powstać na gruncie dzierżawionym od samorządu województwa, gdzie dziś znajdują się magazyny szpitala. W przyszłości może zostać wniesiony aportem do spółki szpitala. Harmonogram zakłada, że latem doszłoby do podpisania umowy, a pod koniec roku ruszyłyby prace rozbiórkowe. Z działalnością leczniczą szpital chce wystartować pod koniec 2013 r.

Zainteresowani

Mamy pierwsze sygnały od trzech potencjalnych partnerów, w tym dwóch krajowych. Spodziewamy się, że pojawi się więcej chętnych – mówi Teresa Bogiel. Firmy zainteresowane postępowaniem szpitala bródnowskiego mogą składać wnioski do 2 kwietnia. – Cieszymy się, że rusza kolejny projekt w zintegrowanym modelu PPP w służbie zdrowia. Jesteśmy zainteresowani ośrodkiem radioterapii. Przygotowujemy się do złożenia wniosku i mamy nadzieję trafić na krótką listę – mówi gazecie Nasser Massoud, członek zarządu InterHealth Canada. – Nie jesteśmy zainteresowani przetargiem, bo jest w trybie koncesji. Inwestycja szpitala bródnowskiego jest raczej dedykowana operatorom medycznym – mówi Michał Piotrowski, kierownik działu PPP w Warbudzie. Z podobnych powodów inwestycją nie jest zainteresowany krakowski Saritor Group. Także firma Szpitale Polskie, która niemal do końca uczestniczyła w postępowaniu w Żywcu, nie zamierza startować w Warszawie. – Sądzę, że zgłoszą się międzynarodowe koncerny mające dostęp do technologii medycznej i doświadczenie w zarządzaniu – mówi Jarosław Fedorowski, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Szpitali Polskich.

Mazowsze przekształciło

W lipcu 2009 r. władze Mazowsza podjęły decyzję o przekształceniu w samorządowe spółki pięciu szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, Wojewódzkiego Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. Prof. Mariana Weissa STOCER w Konstancinie Jeziornie. Funkcjonują już: spółki szpitala bródnowskiego i szpitala siedleckiego. Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o. zarządza dawnym SPZOZ Wojewódzkie Centrum Stomatologii, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii sp z o.o. prowadzi NZOZ Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, a Mazowieckie Centrum Rehabilitacji "STOCER" Sp. z o.o. jest organem założycielskim NZOZ Szpital im. prof. M. Weissa.

Źródło: pb.pl, mazovia.pl

Czw., 15 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża