Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Słabe i mocne strony opieki zdrowotnej w naszym kraju

Słabe i mocne strony opieki zdrowotnej w naszym kraju fotolia.pl

Relatywnie najmocniejszą stroną systemu opieki zdrowotnej jest dostępność usług lekarzy pierwszego kontaktu (przeciętna ocena na skali od –1 do +1 wynosi +0,32). Na tle pozostałych wymiarów korzystnie przedstawiają się oceny nowoczesności aparatury medycznej (+0,12) oraz jakości leczenia, czyli kwalifikacji lekarzy, ich zaangażowania w wykonywaną pracę i ogólnego podejścia do pacjentów (+0,12). Raczej mocną niż słabą stroną służby zdrowia jest – według ankietowanych – pomoc medyczna w nagłych sytuacjach (+0,06) oraz nieponoszenie dodatkowych opłat wykraczających poza składkę na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ (+0,05) - takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez CBOS.

alt

Gorzej ocenianym obszarem funkcjonowania ochrony zdrowia są warunki leczenia i sprawność obsługi w zakładach opieki zdrowotnej (–0,01) oraz wykorzystywanie w administracji nowoczesnych rozwiązań, takich jak internet czy elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego (–0,16). Oceny badanych jednoznacznie wskazują, iż najsłabszą stroną systemu jest dostępność porad lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych – zarówno jeśli chodzi o czas oczekiwania, lokalizację zakładów świadczących takie usługi, jak i o dogodną godzinę wizyty (–0,35).

Prezentowane dane pochodzą z badania „Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowanego w lutym 2012 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło: CBOS News

Pt., 16 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka