Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MZ odpowiada na wątpliwości odnośnie monitoringu w gabinetach lekarskich

MZ odpowiada na wątpliwości odnośnie monitoringu w gabinetach lekarskich fot.pixabay

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia dr Jerzy Szafranowicz odniósł się do zgłaszanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich wątpliwości związanych z rozszerzeniem prawa stosowania monitoringu w placówkach medycznych. Przypomnijmy, że w związku z nowelizacją przepisów ustawy o działalności leczniczej, kierownicy takich podmiotów na podstawie art. 23a ust. 1 pkt 3 zyskali w tym zakresie dodatkowe możliwości. Monitorowanie pomieszczeń, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, może być uzasadnione koniecznością zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa czy nadzorowania procesu leczenia. To z kolei - zdaniem niektórych - daje kierownikom podmiotów leczniczych zbyt dużą swobodę.

Szerzej pisaliśmy o tym przed kilkoma tygodniami: wartowiedziec.pl/polityka-zdrowotna/76396-monitoring-w-gabinetach-lekarskich-wciaz-uwaznie-monitorowany

W odpowiedzi na przesłane wcześniej pisma RPO, a także przedstawicieli innych instytucji, min. Szafranowicz podtrzymał swoje argumenty wskazujące na zasadność względnie swobodnego stosowania monitoringu ze względów bezpieczeństwa. Funkcją monitoringu wizyjnego jest nie tylko nadzór nad samymi pacjentami, lecz również nad metodami ich leczenia, co - zdaniem wiceministra - wpisuje się w wyrażone w art. 68 ust. 1 Konstytucji prawo obywatela do ochrony zdrowia. Jak wskazał w dalszej części swojej odpowiedzi, wprowadzenie do ustawy pkt 2 miało na celu przede wszystkim zastosowanie podstawy prawnej rangi ustrojowej do dokonywanej przy użyciu systemu monitoringu wizyjnego ingerencji w prawa obywateli - do tej pory takie rozwiązania znajdowały się w przepisach rangi rozporządzeń.

Odnosząc się do kwestii ryzyka naruszania praw pacjentów do prywatności, min. Szafranowicz przypomniał o obowiązujących przepisach ustawy RODO, która ma zagwarantować bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Zastosowanie mają znaleźć zasady integralności i poufności danych, a także ograniczenia ich przechowywania. Środki wykorzystywane do zapewniania bezpieczeństwa rejestrowanych obrazów każdorazowo muszą być proporcjonalne do stwierdzonego ryzyka i odpowiadać prawu każdego pacjenta do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, wszelkich posiadanych informacji. Ponadto, decyzje o stosowaniu monitoringu mają odpowiadać zasadzie proporcjonalności, tak aby działania tego rodzaju odpowiadały wyłącznie na potrzeby, dla których są podejmowane, tj. na potrzeby zachowania bezpieczeństwa w gabinetach zabiegowych. W odpowiedzi adresowanej do RPO przypomniano, że przekazywanie obrazu z kamer w sposób umożliwiający ukazanie intymnych czynności fizjologicznych, pozostaje niedopuszczalne.

W końcowych słowach udzielono zapewnienia o uwzględnieniu zagadnień związanych z monitorowaniem gabinetów leczniczych w procesie przyszłych kontroli, z możliwością wdrożenia odpowiednich prac legislacyjnych. Przedstawiciel MZ zwrócił również uwagę na bardzo małą skalę skarg składanych przez pacjentów na stosowanie monitoringu wizyjnego, stanowiących zaledwie 0,1% wszystkich uwag.

Źródło: BIP RPO 

Śr., 21 Mj. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch