Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za wydłużone dyżury aptek płacą powiaty, a korzystają wszyscy

Za wydłużone dyżury aptek płacą powiaty, a korzystają wszyscy fot.pixabay

Jednym z zadań publicznych powiatów o charakterze ponadgminnym jest promocja i ochrona zdrowia a wraz z nimi funkcjonowanie aptek w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy, jak niedziele i święta. Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 roku Prawo Farmaceutyczne, obowiązujące przepisy nie regulują kwestii dyżurowania aptek w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom powiatów stały dostęp do leków.

Zbyt krótkie dyżury aptek ogólnodostępnych

Jak można przeczytać w Stanowisku Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego, przyjętym po marcowym posiedzeniu starostów tego regionu, samorządowcy mierzą się z kilkoma poważnymi problemami wynikającymi z aktualnego ustawodawstwa dotyczącego działalności aptek.

Najpoważniejsza kwestia dotyczy dyżurowania aptek w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, w pierwszym przypadku dyżur apteki jest spełniony, gdy jest ona otwarta w dzień wolny od pracy przez cztery godziny zegarowe w przedziale czasowym między godziną 10.00 a 18.00. Z kolei dyżur nocny apteki ogólnodostępnej zostaje spełniony w przypadku, gdy punkt jest otwarty przez dwie godziny zegarowe między 19.00 a 23.00.

Jak wskazują samorządowcy, wyżej przywołane przepisy nie zapewniają pacjentom stałego dostępu do leków, zwłaszcza w porze nocnej. Powiaty, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, korzystają z możliwości wydłużania dyżurów aptek. Niestety, jak alarmują starostowie, powiaty nie posiadają instrumentów prawnych, które pozwalałyby egzekwować zlecane dyżury. Inną sprawą są koszty – za każdy ponadustawowy dyżur apteki, powiaty płacą z własnej kieszeni.

– Takie rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w sposób niezasadny przenosi na powiaty ciężar finansowania dyżurów aptek, podczas gdy podstawowym podmiotem, który jest odpowiedzialny za finansowanie tych usług jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowo ustawa nie przewiduje aby powiat, w przypadku decyzji o wydłużeniu dyżuru apteki, mógł uzyskać środki finansowe z przeznaczeniem na ten cel chociażby od miast i gmin wchodzących w skład powiatu – podkreśla Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego Marek Szczepański.  

Samorządowcy oczekują od Rządu podjęcia prac mających na celu zmianę przepisów dotyczących dyżurowania aptek w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej w taki sposób, aby powiaty mogły uzyskiwać na ten cel środki od gmin oraz miast położonych w obrębie powiatu. Domagają się także stworzenia odpowiednich instrumentów prawnych, które pozwolą im na egzekwowania dyżurów zleconych przez Zarządy Powiatów.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego w sprawie potrzeby podjęcia pilnych działań legislacyjnych w celu zmiany przepisów z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmeceutyczne.

Śr., 9 Kw. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Alina Piekarz