Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co ósma osoba choruje na otyłość!

Co ósma osoba choruje na otyłość! fotolia.pl

Nowe badanie opublikowane przez WHO pokazało, że w 2022 r. ponad 1 miliard ludzi na świecie  cierpiało na otyłość. Od 1990 r. na całym świecie wskaźnik otyłości wśród dorosłych wzrósł ponad dwukrotnie, a wśród dzieci i młodzieży (w wieku od 5 do 19 lat) wzrósł czterokrotnie. 

Badanie pokazuje również, że chociaż wskaźniki niedożywienia spadły, w wielu miejscach, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej, nadal stanowi to wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Kraje o najwyższym łącznym wskaźniku niedowagi i otyłości w 2022 r. to kraje wyspiarskie na Pacyfiku i Karaibach oraz Bliski Wschód i Afryka Północna.

Niedożywienie, we wszystkich jego postaciach, obejmuje niedożywienie (wyniszczenie, zahamowanie wzrostu, niedowagę), niedostateczną ilość witamin i minerałów, nadwagę i otyłość. Niedożywienie jest przyczyną połowy zgonów dzieci poniżej 5. roku życia, a otyłość może być przyczyną chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i niektóre nowotwory.

Otyłość jest złożoną chorobą przewlekłą. Przyczyny otyłości są dobrze znane, podobnie jak kroki jakie trzeba podjąć, aby powstrzymać kryzys otyłości. Mimo jasnych rekomendacji ze strony WHO, nie są one jednak realizowane. Na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia w 2022 r. państwa członkowskie przyjęły plan przyspieszenia WHO na rzecz powstrzymania otyłości , który wspiera działania na szczeblu krajowym do 2030 r. Obecnie 31 rządów wyznacza drogę do ograniczenia epidemii otyłości poprzez wdrożenie tego planu.

Podstawowe interwencje to:

  • działania wspierające zdrowe praktyki od 1. dnia życia, w tym promocję, ochronę i wsparcie karmienia piersią;
  • przepisy dotyczące szkodliwego marketingu żywności i napojów kierowanego do dzieci;
  • polityka dotycząca żywności i żywienia w szkołach, w tym inicjatywy regulujące sprzedaż produktów o dużej zawartości tłuszczów, cukrów i soli w pobliżu szkół;
  • polityka fiskalna i cenowa promująca zdrową dietę;
  • zasady oznaczania wartości odżywczej;
  • publiczne kampanie edukacyjne i uświadamiające na temat zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych;
  • standardy aktywności fizycznej w szkołach; I
  • włączenie usług zapobiegania otyłości i zarządzania nią do podstawowej opieki zdrowotnej.

Źródło: WHO 

Czw., 7 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek