Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W trosce o dobro dzieci przedwcześnie urodzonych i wymagających hospitalizacji

W trosce o dobro dzieci przedwcześnie urodzonych i wymagających hospitalizacji fotolia.pl

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prace rozpoczął zespół, którego celem jest opracowanie rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. W skład tego zespołu roboczego wchodzą eksperci MRPiPS, Rzecznika Praw Pacjenta oraz przedstawicielki i przedstawiciele organizacji społecznych, którzy w połowie stycznia złożyli na ręce Ministry petycję podpisaną przez 16 tysięcy osób. Petycja dotyczyła wydłużenia urlopów macierzyńskich rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji.

Jak podaje ministerstwo w przypadku rodziców wcześniaków mówiąc o urlopie macierzyńskim nie ma on nic wspólnego z urlopem, który zwykliśmy tak nazywać. Dlatego wraz ze stroną społeczną będą wypracowywane rozwiązania, które będą realnie odpowiadać na potrzeby rodziców i opiekunów wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po urodzeniu.

- Będziemy zmierzać w stronę rozwiązania polegającego  na wprowadzeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przysługującego zarówno matce, jak i ojcu, odpowiadającego okresowi spędzonemu w szpitalu, z określeniem maksymalnej liczby tygodni – wyjaśnia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk szefowa MRPiPS.

Analizy pozwoliły wskazać kierunek dalszych prac nad realizacją postulatów rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po porodzie. Takie rozwiązanie zostało wdrożone przez część państw unijnych, przy czym szczegółowe regulacje różnią się od siebie, ale model polegający na odpowiednim wydłużeniu urlopu macierzyńskiego można uznać za odpowiadający potrzebom rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych.  O tym, a także o harmonogramie procesu legislacyjnego zespół roboczy dyskutował podczas pierwszego posiedzenia.

Źródło: MRPiPS

Czw., 15 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska