Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Kapelan szpitala, informacja publiczna a prawo do prywatności

WSA: Kapelan szpitala, informacja publiczna a prawo do prywatności fotolia.pl

Z jakiej parafii zatrudniony jest ksiądz? Jakie ksiądz otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie? Ile godzin ksiądz przepracował w listopadzie 2020 roku? Pytania te, zadane w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej (udip), zostały skierowane do dyrektora samorządowego szpitala i dotyczyły kapelana.

Dyrektor placówki odmówił udostępnienia informacji, a sprawę w konsekwencji rozpatrywał WSA we Wrocławiu.

Po pierwsze sąd ustalił, że zakres czynności duszpasterza w podmiocie leczniczym nie spełnia przesłanek pozwalających na zakwalifikowanie ww. duszpasterza do kręgu osób uznanych za pełniące funkcje publiczne. Kompetencje (posługa) kapelana dotyka ściśle materii osobistej, więzi z pacjentami w wymiarze duchowym i religijnym i nie odnosi się do sprawowania funkcji publicznych, wykonywania zadań publicznych, ani funkcji związanych z dysponowaniem majątkiem publicznym. Kapelan wykonuje zatem jedynie funkcje usługowe i nie posiada żadnych uprawnień pozwalających na kształtowanie wykonywanych przez szpital zadań w sferze publicznej.

W rezultacie informacja dotycząca tego z jakiej parafii pochodzi ksiądz kapelan objęta jest ograniczeniem na podstawie art. 5 ust. 2 udip ze względu na ochronę prywatności. Informacja ta zmierza bezpośrednio do ustalenia danych osobowych pracownika (w szpitalu zatrudniony jest jeden kapelan), a ochrony nie zapewniłaby anonimizacja danych. Udostępnienie tej informacji naruszałoby prywatność księdza, co zdaniem WSA nakazywało oddalenie skargi w tym zakresie.

Sąd odmiennie spojrzał na pozostałe pytania dotyczące wynagrodzenia kapelana oraz liczby przepracowanych godzin. Informacje te nie dotyczą ujawnienia prywatnych danych dotyczących konkretnego pracownika z imienia i nazwiska, ale stanowią żądanie udzielenia informacji o wysokości środków finansowych przeznaczanych na działalność i funkcjonowanie organu, w tym również na wypłatę wynagrodzenia związanego z wykonywaniem określonych zadań publicznych. Wniosek taki w istocie nie dotyczy wskazania kwot wypłacanych konkretnej osobie (oznaczonej z imienia i nazwiska) i nie dotyka w sposób bezpośredni sfery osobistej.

Informacja o wynagrodzeniu księdza i liczbie przepracowanych przez niego godzin, nie narusza prywatności kapelana, nawet w sytuacji gdy jest jedynym księdzem zatrudnionym w szpitalu. Pytania te nie zmierzają bezpośrednio do ustalenia personaliów duchownego. Fakt, że w szpitalu jest zatrudniony tylko jeden ksiądz nie może być podstawą ograniczenia dostępu do informacji o wydatkowanych środkach publicznych na podstawie art. 5 ust. 2 udip.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 12.10.2023 r., sygn. akt IV SA/Wr 284/23, orzeczenie prawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Czw., 4 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak