Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stan prawny Systemu Zarządzania Jakością i standardu akredytacyjnego na świecie

Stan prawny Systemu Zarządzania Jakością i standardu akredytacyjnego na świecie fotolia.pl

NIEMCY

Proces uzyskania akredytacji jest całkowicie dobrowolny.

Federalne Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację programu pilotażowego w 1996 roku przystępując do pierwszej akredytacji w 2001 r.

Szpitale, podobnie jak praktyki lekarskie, są ustawowo zobowiązane do zapewnienia jakości i stosowania (wewnętrznego) systemu zarządzania jakością.

W 2002 r. wraz z wprowadzeniem nowego systemu rozliczeniowego z kasami chorych, czyli jednorodnych grup pacjentów (G-DRG), wprowadzono bardzo rozbudowany system zarządzania jakością.

Wszystkie szpitale muszą przesyłać dane o wykonanych procedurach do jednej instytucji - BQS Instytut Bezpieczeństwa, Jakości i Pacjenta (w skali Niemiec – jest to ponad 17 mln przypadków), który je zbiera i wylicza odpowiednie wskaźniki jakościowe dla każdej placówki.

BQS przekazuje następnie informację zwrotną szpitalom, która pozwala im na określenie swojego miejsca odnośnie jakości wykonanych przez nich świadczeń i jest punktem wyjścia do porównania z najlepszymi.

W wypadku placówek, których konkretne wskaźniki jakościowe wykraczają poza przyjęte obszary referencyjne, prowadzony jest tak zwany systematyczny dialog, mający wykryć powody niedociągnięcia przez nie odpowiedniej jakości oraz niejako zmuszenie ich do podniesienia jakości usług.

Co roku publikowany jest raport jakościowy, zawierający dane o kilkuset wskaźnikach jakościowych. Jest on dostępny na stronach internetowych Instytutu.

Szpitale mają jeszcze jeden obowiązek – muszą co dwa lata sporządzać i publikować raporty jakościowe o wybranych wskaźnikach jakościowych. Pierwszy opublikowany został w 2005 r. i zawierał dane o usługach wykonanych w 2004 r. Raporty jakościowe sporządzane są zgodnie z ustaloną strukturą, co pozwala na porównanie jakości danej placówki z pozostałymi.

Raporty publikowane są na stronach internetowych szpitali. Istnieją również portale, wykorzystujące te dane do porównania wskaźników jakościowych poszczególnych szpitali.

FRANCJA

Reforma opieki zdrowotnej z 1996 nałożyła obowiązek wprowadzenia do 2002 roku procedur akredytacji dla wszystkich szpitali publicznych i prywatnych. Powołana przez rząd Krajowa Agencja Akredytacyjna liczy 80 stałych członków, z których co najmniej 50% to lekarze z różnych środowisk (szpitale, lekarze wolnego wyboru, publiczni inspektorzy zdrowia). Część kosztów (szkolenia) są finansowane przez państwo, podczas gdy koszty wizyt akredytacyjnych są wspierane przez organizację Accreditande.

Źródło: http://www.bqs-institut.de

Pt., 3 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: