Najwyższa Izba Kontroli podjęła kontrolę polskiego systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Ma ona dostarczyć odpowiedzi, czy umożliwia on bezpieczne i dostosowane do aktualnych potrzeb zaopatrzenie podmiotów leczniczych w krew i jej składniki.
- Wiemy, że postęp medycyny i możliwość przeprowadzania coraz bardziej skomplikowanych zabiegów prowadzi do znacznego wzrostu zużycia krwi i jej składników, w porównaniu z ubiegłymi latami. Z kolei zmiany demograficzne w Polsce – starzenie się społeczeństwa – ograniczają populację dawców przy jednoczesnym wzroście liczby osób potrzebujących krwi. Stąd leczenie krwią i jej składnikami związane jest obecnie z szeregiem nowych wyzwań – podaje NIK.
W ramach kontroli Najwyższa Izba Kontroli przygotowała krótką, anonimową ankietę dotyczącą krwiodawstwa. Jej adresatami są wszyscy Polacy. Dotyczy to osób, które regularnie lub sporadycznie oddawały krew, jak też tych, które chciały oddać krew, ale im się to nie udało. Ankietę mogą również wypełnić Ci, którzy z różnych względów nawet tego nie próbowały.
Ankieta ma na celu zebranie informacji i opinii dotyczących m.in. motywacji, przeszkód albo zachęt do oddawania krwi, dostępności punktów poboru, napotykanych problemów, działań promocyjnych oraz uprawnień dawców krwi. Daje także możliwość przedstawienia ogólnych uwag dotyczących funkcjonowania systemu krwiodawstwa, w tym propozycji usprawnień. Wyniki badania zostaną zaprezentowane w ujęciu zbiorczym.
- Spodziewamy się, że będą one cennym uzupełnieniem informacji o wynikach kontroli – informuje NIK.
Ankietę można wypełnić do 5 listopada 2023 r. Aby to zrobić, kliknij tutaj.