Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

To jest cud, że szpitale powiatowe jeszcze nie upadają

To jest cud, że szpitale powiatowe jeszcze nie upadają fotolia.pl

28 września br. w Pile odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych pt. „System szpitalnictwa w Polsce. Wyzwania i perspektywy”.

W konferencji miedzy innymi udział wzięli:

  • Waldemar Malinowski – Prezes Zarządu OZPSP
  • Andrzej Płonka – Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich
  • Józef Swaczyna – Starosta Strzelecki, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich
  • Krzysztof Żochowski – Wiceprezes Zarządu OZPSP
  • Tomasz Paczkowski – Wiceprezes Zarządu OZPSP
  • Adam Styczeń – Członek Zarządu OZPSP
  • Mariusz Trojanowski – Członek Zarządu OZPSP

Ponadto na konferencję przybyli przedstawiciele szpitali powiatowych oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego by móc porozmawiać na temat aktualnego stanu opieki zdrowotnej i jej przyszłości.

Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski podkreślał, że: - System ochrony zdrowia nie jest do końca stabilny. My cały czas zarządzamy zmianą, cały czas są pewne nowe akty prawne, zmienia się otoczenie ekonomiczne. Kryzys, wojna, epidemia – to są cały czas nowe doświadczenia. Chcemy o tym mówić, szukać nowych rozwiązań po to, żeby później było lepiej.

- Musimy się cały czas martwić jak przeżyć z dnia na dzień. Ja cały czas mówię, że to jest cud, że te szpitale jeszcze nie upadają, że one jeszcze funkcjonują, bo wiele szpitali jest bardzo poważnie pod kreską. Innymi słowy, szpitale zadłużały się lecząc pacjentów. Dziś w całym tym galimatiasie długu, który szpitale posiadają jest to już około 30 miliardów, a jeszcze niedawno mówiliśmy, iż jest to 15-20 miliardów - powiedział Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.

Prezes ZPP odniósł się również do propozycji jaka była przedstawiana Ministerstwu Zdrowia, ale inicjatywa ta do tej pory nie spotykała się z pozytywnym odzewem.

Wypowiedzi wszystkich prelegentów były w podobnym tonie. Wiceprezes Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Tomasz Paczkowski nawiązał do wysokich wynagrodzenia lekarzy, które bardzo obciążają budżety szpitali, a kontrakty są coraz wyższe.

- Poziom kosztów wynagrodzeń stanowi powyżej 80% przychodów każdego szpitala, więc ma to niebagatelny wpływ na ich działalność - powiedział wiceprezes.

Józef Swaczyna, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich, Starosta Strzelecki również odniósł się do funduszu płac, który obecnie wynosi ponad 80 proc. budżetów placówek, podkreślając, że w przeszłości było to ok. 45 proc. Zaznaczył przy tym, że partie polityczne nie wskazują konkretnej strategii w zakresie ochrony zdrowia, a głos przedstawicieli szpitali nie jest uwzględniany w tej kwestii.

- Szpitale muszą wykonywać coraz większą liczbę procedur, których wycena stoi w miejscu, a koszty idą w górę. Czyli rentowność szpitali spada, a kolejne ustawowe podwyżki wynagrodzeń muszą być wypłacane – podkreślał prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

- Młodzi lekarze po studiach pójdą do placówek, które są dochodowe, albo wybiorą inny kraj. Aby uporać się z brakami kadrowymi w szpitalach nie wystarczy więc samo zwiększanie liczby studentów medycyny - mówił Krzysztof Żochowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Garwolinie.

Presja płacowa, malejąca rentowność, rosnące zadłużenie i koszty były głównymi tematami dyskusji podjętej podczas konferencji w Pile.

Pt., 29 Wrz. 2023 0 Komentarzy
Alicja Cisowska
redaktor Alicja Cisowska