Większość przepisów ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie weszła w życie 8 września. Nie dotyczy to jednak przepisów o akredytacji, z których większość zacznie obowiązywać 1 stycznia 2024 r. Z tym dniem straci również moc ustawa z 6 listopada 2008 r. o akredytacji w ochronie zdrowia.
Zgodnie z przepisami przejściowymi wnioski o udzielenie akredytacji złożone na podstawie ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia będą rozpatrywane na zasadach dotychczasowych, z tym zastrzeżeniem, że rekomendacje do wniosków będzie wydawała Rada Akredytacyjna powołana już na podstawie ustawy o jakości. Wszystkie czynności podjęte w postępowaniach w sprawie wniosków zachowają ważność.
Podmiot wykonujący działalność leczniczą, który złoży lub złożył wniosek jeszcze na podstawie ustawy o akredytacji w ochronie będzie mógł w terminie do 1 marca 2024 r. ten wniosek wycofać. Jeżeli procedura oceniająca nie rozpocznie się do dnia wycofania wniosku, minister właściwy do spraw zdrowia zwróci wniesioną opłatę wraz z odsetkami ustawowymi od dnia 1 stycznia 2024 r.
W przypadku wycofania wniosku złożonego na podstawie ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia podmiot wykonujący działalność leczniczą będzie mógł złożyć wniosek o akredytację na podstawie nowej ustawy, dotyczący tego samego rodzaju działalności leczniczej albo zakresu świadczeń, w terminie do dnia 1 kwietnia 2024 r. W takiej sytuacji wniosek ten będzie rozpatrywany przed wnioskami o akredytację złożonymi na podstawie ustawy
o jakości po raz pierwszy.
Certyfikaty akredytacyjne wydane na podstawie ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia zachowają ważność przez okres, na jaki zostały wydane.