Na szkodliwe promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni zawsze, gdy przebywamy na słońcu w słoneczny lub letni dzień. Musimy uważać nie tylko w pełnym słońcu na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek w górach czy na placu zabaw. Zbyt częste wystawianie ciała na promieniowanie słoneczne może prowadzić bowiem do niepożądanych reakcji skórnych i oparzeń słonecznych. Negatywne skutki nadmiernego opalania mogą się ujawnić nawet wiele lat później, w postaci raka skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad ochrony przed słońcem.
Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry, do którego dochodzi przez zbyt długą ekspozycję na promieniowanie UV.
Objawy oparzenia słonecznego pojawiają się zwykle po kilku godzinach od ekspozycji skóry na słońce. Nasilenie objawów związanych z poparzeniem w dużej mierze zależy od jego stopnia. Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń słonecznych:
I stopnia - objawiają się widocznym rumieniem na skórze. To najczęściej występujące oparzenia, które obejmują wyłącznie naskórek. Zwykle po kilku dniach charakterystyczny rumień stopniowo zanika.
II stopnia - obejmują zarówno naskórek, jak i skórę właściwą. Cechą charakterystyczną dla oparzeń II stopnia są pojawiające się po opalaniu bąble, wypełnione płynem surowiczym. Pęcherze te mogą utrzymywać się na skórze nawet przez 3 tygodnie. Czasami pojawia się również obrzęk, a także częściowa martwica naskórka. Nierzadko pojawić się może także wysoka gorączką i ogólne osłabienie.
III stopnia - zmiany skórne obejmują nie tylko naskórek i skórę właściwą, ale również tkankę podskórną i nerwy. Jeśli dojdzie do uszkodzenia receptorów czuciowych, w miejscu, które uległo oparzeniu, następuje brak czucia. Ten stopień oparzenia wymaga specjalistycznego leczenia, a także pilnej opieki lekarskiej.
Ochrona przed słońcem jest konieczna w każdym wieku. Jednak szczególną ostrożność powinny zachować: dzieci, których skóra jest cieńsza i nie ma tak dużo pigmentu jak skóra dorosłych, osoby z jasną karnacją, mające dużo piegów lub znamion, rude lub blond włosy, których skóra ma mniej pigmentu niż osób o ciemniejszej karnacji, pacjenci po przeszczepach narządów, osoby po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej oraz pacjenci przyjmujący leki światło uczulające.
Narodowy Fundusz Zdrowia rekomenduje 7 zasad ochrony przed słońcem:
- W czasie upałów pij 3-4 litry wody dziennie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce między godziną 10:00 a 14:00.
- Noś jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze.
- Używaj kremu z filtrem UV – 50+.
- Chroń głowę.
- Chroń oczy okularami z filtrem UV.
- Unikaj spożywania alkoholu. Może on prowadzić do odwodnienia i udaru cieplnego.
Źródło: NFZ