Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pilotażowy program dla pacjentów ze stopą cukrzycową

Pilotażowy program dla pacjentów ze stopą cukrzycową fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej.

Program pilotażowy, zawiera propozycję rozwiązania opartą na doświadczeniach i wstępnych wynikach programu leczenia pacjentów, prowadzonego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szamotułach. Działania te są prowadzone w tym ośrodku od prawie dwóch lat. Istniejące w tym zakresie rozwiązania, tj. Koordynowane Leczenie Ran Przewlekłych, zakładają rozbudowany program, oparty współpracy , w procesie o uniwersalnym charakterze leczenia ran przewlekłych niezależnie od ich przyczyny. W ramach dotychczasowego programu nie udało się zagwarantować powszechnego dostępu do niego na terenie całego kraju.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce koszt wszystkich wysokich amputacji kończyny dolnej u osób z cukrzycą, wyniósł około 44 mln zł, a tzw. wtórne amputacje, czyli amputacje po interwencji naczyniowej, stanowią od 26,5% do 44,6%, co sprawia, że efekt skutecznego zabiegu naczyniowego oraz znaczna suma finansowa przekazana na rewaskularyzację Fundusz, nie dają oczekiwanych wyników końcowych w postaci uchronienia kończyny przed amputacją.

Do programu pilotażowego mogą zostać zakwalifikowani pacjenci, u których stwierdzono cukrzycę oraz infekcję rany cukrzycowej ciężką, umiarkowaną z brakiem skuteczności antybiotykoterapii lub koniecznością leczenia dożylnego, spowodowaną przez patogeny alarmowe, z naciekiem kości, bądź stany, które wymagają przeszczepu skóry.

Celem programu pilotażowego jest sprawdzenie leczenia, prowadzonego przez zespół, w skład którego wchodzą zarówno specjaliści z oddziału zabiegowego (chirurgia ogólna), jak i zachowawczego (chorób wewnętrznych), co w razie pozytywnego efektu może zagwarantować powszechność przyjętego rozwiązania. Jednocześnie obowiązujące w tym względzie przepisy uniemożliwiają sumowanie świadczeń, realizowanych w trakcie jednej hospitalizacji na obu oddziałach. Dodatkową korzyścią proponowanego w projekcie planu leczenia będzie zagwarantowanie wizyt kontrolnych, w trakcie których oceniany będzie postęp gojenia.

Program pilotażowy realizowany będzie przez 21 miesięcy i będzie składał się z trzech etapów: etapu organizacyjnego, który trwa 1 miesiąc, etapu realizacji, który trwa 17 miesięcy oraz etapu ewaluacji, który trwa 3 miesiące.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Wt., 13 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek