Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nawyki zdrowotne Polaków

Nawyki zdrowotne Polaków fotolia.pl

Zespół analityczny E-recepta przyjrzał się profilaktyce zdrowotnej Polaków. W toku ankiet zebrano odpowiedzi mieszkańców polskich miast na pytania dotyczące m.in. przyjmowania leków na receptę, wydatków na lekarstwa, korzystania z teleporad oraz szczepień. Na ich podstawie został przygotowany kompleksowy raport oraz kilka rankingów, obrazujących różnice w dbałości o zdrowie w zależności od miasta zamieszkania.

Najważniejsze wnioski:

  • 80,3% Polaków w ciągu ostatniego pół roku przyjmowało leki na receptę.
  • Najczęściej po leki na receptę sięgali mieszkańcy Wrocławia, najrzadziej osoby z Warszawy.
  • Polakom najczęściej dolega ból głowy oraz ogólne osłabienie.
  • Większość ankietowanych doświadcza poważniejszych chorób i infekcji raz na kilka lat. Najczęściej z infekcjami borykają się mieszkańcy Szczecina, najrzadziej Warszawy.
  • 49% wydaje w ciągu miesiąca więcej niż 100 złotych na leki. Powyżej 300 złotych na leki najczęściej przeznaczają osoby ze Szczecina, a najrzadziej – Katowic.
  • 31,6% Polaków deklaruje, że inflacja zmusiła ich do oszczędzania przy zakupach niezbędnych leków. Inflacja odbiła się najbardziej na kieszeniach mieszkańców z Bydgoszczy, Katowic i Lublina.
  • Mimo końca pandemii, teleporady wciąż cieszą się dużą popularnością – w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z konsultacji telefonicznej z lekarzem skorzystało 51,3% Polaków.
  • 35,5% mieszkańców polskich miast nie wykonuje regularnie badań profilaktycznych.
  • 23,8% respondentów deklaruje, że nigdy się nie szczepiło – ani przeciwko grypie, ani innym chorobom. Szczepienia są najbardziej popularne w Poznaniu, najmniej w Katowicach.
  • Większość uczestników badania – ok. 60% – ocenia swój stan zdrowia jako średni.
  • Spośród chorób cywilizacyjnych Polacy najbardziej obawiają się nowotworów.
  • 40,4% respondentów po pandemii zaczęło bardziej dbać o swoje zdrowie.

Świadomość Polaków dotycząca kwestii związanych ze zdrowiem, wciąż pozostaje niska na tle Europy. Chociaż większość mieszkańców polskich miast dba o badania profilaktyczne i przy zakupie leków kieruje się rekomendacjami specjalistów, odsetek osób szczepiących się jest stosunkowo niewielki, wciąż silna jest grupa nie dbająca dostatecznie o profilaktykę i nie każdy pacjent zwraca uwagę przede wszystkim na słowa lekarza. Na popularności zyskują jednak także nowe rozwiązania, ułatwiające konsultacje lekarskie czy zakup leków – jak teleporady oraz e-recepty.

Dane zostały zebrane metodą CAWI (badania ankietowe online). W badaniu ankietowym wzięło udział 1046 respondentów z 10 największych miastach Polski. Badania przeprowadzono w okresie lutego i marca 2023 roku.

Pełna treść raportu dostępna na stronie: e-recepta.net

Źródło: IP

Wt., 30 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska