Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. Na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą.
Podstawową rolę w procesie terapii - oprócz rozpoznania i odpowiedniego dobrania leków - odgrywa wiedza na temat choroby.
Astma oskrzelowa to choroba układu oddechowego, spowodowana zapaleniem błony śluzowej oskrzeli. Niestety, astmy nie można wyleczyć, jednak odpowiednia terapia pozwala zmniejszyć liczbę zaostrzeń choroby, uchronić od powikłań. Daje też szansę na życie bez ograniczeń.
Może objawiać się:
- suchym kaszlem,
- uczuciem duszności,
- świstami oddechowymi,
- uciskiem w klatce piersiowej.
Objawy mogą być wywołane lub nasilone przez:
- przeziębienie, grypę,
- zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy,
- alergeny, zimne powietrze,
- uprawianie sportu,
- opary środków chemicznych w powietrzu (np. farb czy rozpuszczalników), perfumy.
Podczas ataku astmy należy zachować spokój i postarać się uspokoić chorego. Pomocne będzie: znalezienie mu pozycji, w której czuje się najlepiej, poluzowanie ubrania i prośba, aby oddychał powolnie i głęboko. Następnie należy zapytać chorego, czy i gdzie ma leki, a także pomóc mu je wziąć. Jeśli nie ma leków, nie wolno podawać mu żadnych na własną rękę. W sytuacji zagrożenia życia koniecznie trzeba wezwać pomoc!
NFZ przygotował kilka filmów na temat astmy, gdyż im więcej wiemy na temat tej choroby tym dłużej i lepiej żyjemy. Filmy zostały przygotowane w ramach projektu „liczy się każdy oddech” i dostępne są pod tym linkiem
Źródło: NFZ