Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

SOR będą miały czas na dostosowanie się do wymagań lokalizacji i kierującego oddziałem

SOR będą miały czas na dostosowanie się do wymagań lokalizacji i kierującego oddziałem fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Projekt zakłada wydłużenie terminów, na dostosowanie się SOR do dwóch ważnych kryteriów.

Projektowane rozporządzenie ma na celu umożliwienie podmiotom leczniczym dostosowanie się do wymagań określonych w rozporządzeniu SOR w zakresie:

  • organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do dnia 31 grudnia 2023 r.;
  • zapewnienia specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) szpitalnego oddziału ratunkowego, do dnia 30 czerwca 2024 r.

Zgodnie z § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR, obowiązek spełnienia wymagania w zakresie zapewnienia w lokalizacji SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, powinien zostać zrealizowany do dnia 30 czerwca 2023 r. Obecnie w kraju funkcjonuje 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych, z których 42 oddziały nie spełniają tego wymagania. Oznacza to, że przy utrzymaniu obecnych przepisów, po dniu 30 czerwca 2023 r., 17% aktualnie funkcjonujących SOR nie będzie spełniało wymagań w zakresie organizacji w SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wydłużenie do dnia 31 grudnia 2023 r. terminu określonego w § 15 pkt 4a rozporządzenia SOR umożliwi podmiotom leczniczym dostosowanie SOR do wymagania w zakresie posiadania miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W odniesieniu do wymagania dotyczącego zatrudnienia na stanowisku ordynatora SOR (lekarza kierującego oddziałem) lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej należy wskazać, że zgodnie z danymi przekazanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na 246 SOR:

  • w 163 kierownikiem jest lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej (66,1%);
  • w 12 kierownikiem jest lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej (4,9%);
  • w 71 kierownikiem jest lekarz innej specjalizacji (29,0%).

Mając na względzie zgłaszane przez dyrektorów szpitali trudności w pozyskaniu odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej zainteresowanych pracą na stanowisku ordynatora SOR, zasadne jest wydłużenie terminu dostosowania do tego wymagania, jak również dopuszczenie zatrudnienia na tym stanowisku lekarza po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie, pod warunkiem, że kontynuuje on szkolenie specjalizacyjne (zmiana § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia SOR).

Z uwagi na wskazane powyżej trudności w dostosowaniu do wymagań określonych w rozporządzeniu SOR oraz liczby szpitalnych SOR, które nie zdążą sprostać tym wymaganiom do dnia 30 czerwca 2023 r., co może skutkować brakiem kontraktowania SOR, w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania odpowiedniej liczby takich oddziałów na terenie kraju, konieczne jest przesunięcie terminów dostosowania do ww. wymagań.

Z projektem można zapoznać się tutaj 

Pt., 26 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek