Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe obowiązki pracodawcy w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Chodzi o badanie trzeźwości

Nowe obowiązki pracodawcy w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Chodzi o badanie trzeźwości fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej uwzględniające zmiany dotyczące kontroli trzeźwości pracowników.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej wydano 6 marca, a opublikowano tydzień później pod pozycją numer 471. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca ma obowiązek poszerzyć dokumentację o część „E” oraz uzupełnić dokumenty w części „B”.

W części „B” dokumentacji pracodawca ma obowiązek dołączyć dokumenty o poinformowaniu pracowników o wprowadzeniu kontroli trzeźwości lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu oraz sposobie jej przeprowadzania. W tej części dokumentacji powinny się też teraz znaleźć dokumenty dotyczące wykonywania pracy zdalnej.

Natomiast w nowej części „E” muszą pojawić się dokumenty związane z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu. Są to informacje dotyczące kontroli trzeźwości pracownika przeprowadzonej przez pracodawcę lub przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, a także informacje dotyczące badań na obecność w organizmie środków działających podobnie do alkoholu przeprowadzone przez pracodawcę lub organ ochrony porządku publicznego.

Dokumenty znajdujące się w części „E” akt osobowych pracownika ma przechowywać się w wydzielonych częściach dotyczących danej kontroli, którym przyporządkowuje się odpowiednio numery E1 i kolejne; gdy zostanie usunięta z akt któraś z informacji o przeprowadzonej kontroli wówczas ma usuwać się całą wydzieloną część dotyczącą tej informacji, a pozostałym przyporządkowuje się następujące po sobie numery.

Pracodawcy mają 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia na dostosowanie sposobu przechowywania dokumentów związanych z przedmiotowymi kontrolami.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących dokumentacji związanej z pracą zdalną, które będą obowiązywać od 7 kwietnia. 

Śr., 15 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński